Emeklilerden kapanma kararına tepki: “Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır”

Tüm Emekliler Sendikasının yeninden Yargıtay kararıyla kapatılmasına emekliler tepki gösterdi. Tüm Emekli Sen Muğla Şubesi açıklama yaparak,  “Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır” dedi.

Emeklilerden kapanma kararına tepki: “Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır”

Tüm Emekli-Sen genel merkezi ve şubeleri tarafından, Tüm Emekliler Sendikasının kapatılması kararına tepki gösterilirken, hukuk mücadelesine devam edileceği açıklandı.

Emekli Sen Muğla Şubesi tarafından açıklama yapılarak, mücadeleden vazgeçmeyecekleri vurgulandı ve bu kararın hukuki değil, siyasi bir karar olduğu söylendi.

Tüm Emekliler Sendikası Muğla Şubesi Başkanı Adil Eroğlu, bütün yasaklama, görmezden gelme girişimlerine rağmen Tüm Emekliler Sendikası’nın emeklilerin ekonomik demokratik hakları için mücadelesini her şartta yükselterek sürdüreceğini vurguladı.

Hukukun bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyleyen Başkan Adil Eroğlu, “Ülkemizde hukuk, iktidar tarafından kendisine biat etmeyen toplum kesimleri, bireyler, dernekler, sendikalar ve siyasi partiler üzerinde yaygın bir baskı aracı, hatta bir tasfiye silahı olarak kullanılmaktadır. Bu durum, gerek tüm toplum kesimleri tarafından, gerekse de uluslararası pek çok saygın kurum ve basın yayın organlarında dile getirilmektedir. Hukukun bir baskı aracı olarak kullanılması, sendikamız Tüm emekliler Sendikasının, kurulduğu günden beri karşılaştığı bir sorundur. 20 Şubat 2017 de kuruluş evraklarını Ankara Valiliğine verdiğimiz halde Valilik keyfi bir tutumla, bu başvuruyu reddetmiş ancak yaşanan mahkeme sürecinden sonra sendikamıza kütük numarası verilmiştir. Başvuru konusunda mahkemenin lehimize verdiği karara rağmen Valilik, 34. İş Mahkemesi nezdinde kapatılma istemli dava açmış, İş Mahkemesinin aleyhimize verdiği karar ise İstinaf mahkemesine taşınmış ve İstinaf Mahkemesi kapatma kararını bozarak “Emeklilerin sendika kurma hakkı olduğundan” hareketle lehimize sonuçlandırmıştır. Hukuk ve yasaların evrensel insanlık değerleri içermesi gerektiğini unutan idare Hukukun kendi emri altında olması gerektiğini savunan bir yaklaşımla bu kararı da Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay bozma kararı vererek dosyayı yeniden görüşmesi için İstinaf Mahkemesine geri göndermiştir. Buna ilişkin mahkeme 30 Nisan 2021 tarihinde saat 10.00 da görülecektir. Yargıtayın verdiği bozma kararı, açıkça idarenin isteğinin hukukun üstünde olduğunun ve Uluslararası sözleşme ve hukukun tanınmadığının açık bir göstergesidir” dedi.

BU KARAR İDARENİN HER İSTEDİĞİNİ YAPTIRMA NİYETİNİN BİR GÖSTERGESİDİR

Başkan Eroğlu, “Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. Bu karar İdarenin her istediğini yaptırma niyetinin bir göstergesidir. Bu kararın örgütlenme hakkının kullanılmasına yönelik bir engel olduğu açıktır. Hukukun üstünlüğünün hala geçerli olduğuna, buna uyan yargıçların olduğuna inanmak istiyoruz. İdarenin ve idarenin gözüne bakan mahkemelerin her türlü engelleme yasaklama, görmezden gelme girişimlerine rağmen herkes şunu iyi bilsin Tüm Emekliler sendikası emeklilerin ekonomik demokratik hakları için mücadelesini her şartta yükselterek sürdürecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68