banner80

EN BÜYÜK SORUN ARA ELEMAN

8 yıllık eğitim ile esnaflar için büyük sıkıntı olan ara eleman sorunu 4+4+4 eğitim sistemi ile daha büyük sorun haline geldi. Yatağan Merkez ve Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren bir çok esnafın, ara eleman bulamamaktan şikayetçi olduğu öğrenildi.

EN BÜYÜK SORUN ARA ELEMAN
 Yatağan Merkez ve Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren bir çok esnafın ara eleman bulamamaktan şikayetçi olduğu öğrenildi. Esnaflar 8 yıllık eğitim ile birlikte çırak bulmakta zorlandıklarını fakat 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte çalışacak ara eleman bulamadıklarını belirttiler.

Geçmiş yıllarda birçok meslek dalı için çok kolay bir şekilde çırak bulunduğunu ancak son yıllarda çırak bulmanın hiç de kolay olmadığını söyleyen esnaflar; “Özellikle fırın, oto tamiri, mobilya, elektrik, terzi, berber, demir doğrama gibi meslek dallarında iş yapan işletmeler olarak son yıllarda çalışacak çırak bulamıyoruz, bulsak bile birkaç ay çalışıp, mesleği öğrenmeden bırakıyorlar. Çünkü 17 yaşından sonra gençlere sanat öğrenmek zor geliyor. Bundan 2 sene evvel 8 yıllık zorunlu eğitim olmasına rağmen okullardan mezun olan öğrenciler ile ara eleman sıkıntımızı çözebiliyorduk. Ancak 4+4+4 eğitim sistemi en çok biz esnafları etkiledi. Okullardan öğrenci mezun olmadığı için ara eleman bulmakta zorlanıyoruz ve bu sorun büyüyerek sürecek gibi gözüküyor. Biz esnaflar 4+4+4 eğitim sistemine karşı değiliz. Bizim istediğimiz, öğrenciler ilkokuldan itibaren mesleklere yönlendirilmeli. Böylece üniversiteye gitmeyen çocuklar mesleğe yönelirler. Ara eleman konusunda gerek bağlı olduğumuz odalardan gerekse diğer yetkililerden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştular. 

“Gerekli yerlere müracaatlar yapıldı”

Gerek Yatağan’da gerekse bölgemizde uzun süredir ara eleman sıkıntısı olduğunu ve bu konuda gerekli kurum ve kuruluşlara yazışmaların yapıldığını belirten Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu; “Esnaflarımızın, son yıllarda ara eleman konusunda çektiği sıkıntıyı biliyorum. Var olan ara eleman sıkıntısı 4+4+4 eğitim sistemi ile daha da arttı. 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konulması planlandığında biz Yatağan Esnaf Odası olarak gerekli resmi kurumlara çözüm ile ilgili yazışmalarımızı yaptık. İnşallah ilerleyen yıllarda bu ara eleman sıkıntısı çözülür. Şuanda durum gösteriyor ki ara eleman sıkıntısı daha da büyüyecek” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68