Endüstriyel Ağaçlandırmanın İlk Adımı Deştin’de Atıldı

Yatağan’a bağlı Deştin Köyü’nde endüstriyel ağaçlandırma konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Endüstriyel Ağaçlandırmanın İlk Adımı Deştin’de Atıldı
 Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde endüstriyel ağaçlandırma konusunda çalışmalar devam ediyor. 2014 yılı içinde 8 Orman İşletme Müdürlüğü’nde 23 ayrı noktada toplam 1150 hektar Endüstriyel ağaçlandırma planlandı. Bu planlamaların yapıldığı bölgelerde köylülerle toplantı yapılarak çalışmalar hakkında bilgi veriliyor.

Bu kapsamda Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahası içerisinde bulunan Merkez Şefliği sınırları içerisindeki Nebiköy’de 33.1 ha, Menteşe Çayı Şefliği sınırları içerisinde bulunan Esenköy ve Deştin’de 154.5 ha olmak üzere toplam 154.5 ha alanda hayata geçirilmek istenen endüstriyel ağaçlandırma projesi hakkında, vatandaşları bilgilendirme toplantılarına başlandı.

Toplantıların ilki, 99.5 ha’lık alanla bölgedeki en önemli noktalardan biri olarak gösterilen Yatağan’a bağlı Deştin Köyü’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Faruk Ş. Özay, Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Başmühendisi Dr. Mustafa Zengin ve Yetiştirme Araştırmaları Bölümünden Başmühendis Dr. Cemal Fidan, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Dikici, Ağaçlandırma Şube Müdürü Nuri Demirel, Yatağan Orman İşletme Müdürü Doğan Demir ve İşletme şefleri ile Deştin Muhtarı Dursun Üstün ve köylüler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım yaparken Yıldırım projeyi tanıtarak projenin öneminden bahsetti. Yıldırım yaptığı konuşmada; “Hedefimiz; ülkemizin odun hammaddesine olan ihtiyacını, hızlı gelişen türlerle ağaçlandırıp hızlı bir şekilde karşılamaktır. Çünkü gelişen şartlarda, artık ülkemizin odun hammaddesi ihtiyacının neredeyse %50’sini karşılayabiliyoruz ve bu yüzden dışarıdan ithal ediyoruz. Bu sonuçlar nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü olarak endüstriyel ağaçlandırma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Buna benzer çalışmalar birçok ülkede yapılmış ve çok da başarılı sonuçlar alınmış durumdadır” dedi.

Yıldırım, konuşmasını; “Bu ormanlar sizlerin. Her ne kadar devletimizin ormanı desek de ormanları sizlerle birlikte yönetiyoruz. Konunun teknik detayına girmek istemiyorum. Onu zaten daha sonra arkadaşlarımız sizlerle paylaşacaktır. Buradaki toplantının esas amacı, bu ormanları yönetirken ve yeni uygulamamıza başlarken sizlerin akıllarına takılan sorulara cevap vermektir. Bizim bir şeyler anlatmamızdan ziyade sizlerin sormuş olduğunuz sorulara cevap vermek bizim için daha önemlidir” şeklinde tamamladı.

Endüstriyel ağaçlandırmayla ilgili olarak gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Yatağan Orman İşletme Müdürü B. Doğan Demir, endüstriyel ağaçlandırmanın tanımını yaparak amacından bahsetti.

Demir; “Endüstriyel orman plantasyonları, hızlı gelişen orman ağacı türleri ile verimli ve toplu alanlarda tesis edilen ve kısa idare süreleri sonunda yüksek miktarlarda odun hammaddesi üretmeyi amaçlayan ticari ağaçlandırmalardır.

Tanımlamamda yer alan "kısa idare süresi" ve "yüksek miktarlarda odun hammaddesi üretimi" terimlerini kesin sınırlamalar ile belirlemekten ve bir genelleme yapmaktan kaçınılmaktadır. Çünkü; endüstriyel plantasyonlarda "en kısa idare süresi" ve "en yüksek yıllık ortalama odun hammaddesi artımı" beklentileri, değişik yörelerdeki ekolojik koşullara ve kullanılan ağaç türlerine göre farklı olmaktadır. Ancak; endüstriyel plantasyon yatırımlarından beklenen ekonomik faydanın kabul edilebilir bir düzeyde gerçekleşebilmesi için, "idare süresi"nin 35-40 yılın altında, "yıllık ortalama odun hammaddesi artımı"nın da "9-10 m3/ha" düzeyinin üzerinde olması istenmektedir. Bu beklentileri gerçekleştirebilmek için, endüstriyel plantasyonlar, hızlı gelişen ağaç türlerinin üstün genetik vasıflı ırkları veya klonları ile iyi yetişme ortamı şartlarındaki alanlarda tesis edilmekte, yoğun kültür ve mekanizasyon teknikleri uygulanarak yetiştirilmektedir.

Yukarıda sayılan özellikleri dikkate alındığında; endüstriyel orman plantasyonları işletmeciliğini, ticari amaçlı bir "odun hammaddesi üretimi endüstrisi" olarak tanımlamak mümkündür” şeklinde konuştu.

Toplantı sırasında köylüler akıllarına takılan soruları yetkililere yöneltirken verilen cevapların kendilerini tatmin etmediğini belirterek projenin Deştin Köyü’nde gerçekleştirilmesine sıcak bakmadıklarını söylediler. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2014, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
sekine kaymak
sekine kaymak - 6 yıl Önce

siz ağaçları dikmeye devam edin haşmet geliyor. dahada güçlü olarak. çimento fabrikası geliyor. eskiden deştin yatağana bağlı değildi şimdi yatağan belediyesin mahallesi olarak söz hakkı haşmete geçecek. deştinliler haberiniz olsun

turgut deliefe
turgut deliefe - 6 yıl Önce

şeref,deştin,esenköy, hacıyakası sakinleri haşmet geliyor. ağaç katliamı başlayacak. hava kirliliği oralarıda saracak. eskiden köyler belediye için oy kullanmıyorlardı. şimdi kullanacaklar. yatağanlılar haşmeti on beş yıl taşıdılar. köylülerimiz bu yükü taşımaz.

Oksijen
Oksijen - 6 yıl Önce

ağaç kesip çimento fabrikası yapmak isteyen zihniyetinizden tiksiniyorum. ama deştin halkı boyun eğmedi, eğmeyecek. ve fotoğrafta da yazdığı gibi "son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."

SIRADAKİ HABER