Enerji ve maden işçileri, AK Parti'ye kin kustu

Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi işçileri, Milas-Yatağan karayolunun bir şeridini trafiğe kapatarak santralden Yatağan’a yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık AK Parti aleyhine sloganlar atıldı.

Enerji ve maden işçileri, AK Parti'ye kin kustu
 Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YEAŞ) Termik Santrali önünde toplanan Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi işçileri, sloganlar atarak Milas-Yatağan karayolundan Yatağan’a doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında yolun bir şeridini trafiğe kapatan işçilere, araçlarıyla karayolunda seyir halinde olan vatandaşlar da korna çalarak ve el sallayarak eyleme destek oldu. Yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüşün ardından, jandarma ve polis ekiplerinin güvenlik önlemleri altında Yatağan ilçe merkezine ulaşan işçiler, şehir merkezinde de yürüyüşlerini sürdürerek madenci heykelinin önünde toplanarak ortak basın açıklaması yaptı. İşçilerin yürüyüş güzergahına yakın olan AK Parti İlçe Başkanlığı binasına giden yollar, çevik kuvvet ekiplerince araç ve yaya geçişine kapatıldı.

Madenci heykeli önünde basın açıklaması yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, 428 günden beri Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için direndiklerini hatırlattı.

Gaz ve cop yemelerine rağmen haram yemediklerini belirten Erçelik, “12 yıl önce yeni Türkiye diye diye satmadık ve çalmadık bir şey bırakmadılar. Şimdi de diyorlar ki ileri Türkiye. Bunların sarayları, saltanatları ve her şeyi var. Ama bizim ekmeğimiz ve alın terimizden başka verecek hiç bir şeyimiz yok” ifadelerinde bulundu.

Hiçbir şeyin bitmediğini savunan Erçelik, “Soma, Ermenek ve İstanbul’daki olayları izledik. 2 gün yas ilan ediyorlar ama kendileri sarayda yatıyorlar. Suçlu, işçi oluyor. Kendi yandaşlarına hala peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Bizler buna Yatağan’da asla izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmasına, şair Adnan Yücel’in “Düşlerin sonsuza koştuğu yerde, sabrın çiçeklerini açtığı yerde, asla kapanmaz yaşanan defter. Çünkü tarihin en güzel yerinde, son sözü hep direnenler söyler” dizelerinden alıntı yaparak başlayan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, iktidarın 428 günden beri yapılan direnişe kulağını tıkadığını savundu.

İktidarın bildiğini okuyarak süreci, ihalelerin tamamlanmasına getirdiğini kaydeden Girgin, Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin teslim tarihinin 7 Aralık 2014, Milas’taki santral ve kömür işletmeleri için ise 26 Aralık 2014 olarak açıklandığını hatırlattı.

Yatağan’dan iktidara ve alıcı firmalara seslenen Girgin, “AK Parti iktidarı bildiğini yaptı ve ihaleleri gerçekleştirdi. Bizim de bir sözümüz ve dediğimiz vardı. O da firmaları, santrale sokmamaktı. Sizlere soruyorum, bizler de dediğimizi yaparak, santralleri firmalara teslim etmemeye kararlı mıyız? Firmaları, işyerlerine sokmamaya kararlı mıyız?” derken, işçiler de “Evet” diyerek sloganlar attı.

İşçiler için ortalığın cehennem yerine döndüğünü kaydeden Girgin, şöyle konuştu:

“Bu mücadele, Soma’da yerine 600 metre altında kölelik şartlarında çalıştırılmaya zorlanarak hayatını kaybedenlerin de mücadelesidir. Bu mücadele, Ermenek’te ve sonrasında İstanbul’daki rezidansta, işçi sağlığı ve güvenliğinden yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanan inşaat işçilerinin de mücadelesidir. Bu mücadele, sendikalaştığı için işten atılan işçilerin de mücadelesidir. Bu mücadele, yıllarca Yatağan’da zehirlendikten sonra, zeytini kuruyan ve tarımdan uzaklaştırılan Yatağan ve Milas’taki tüm halkın mücadelesidir.”

Enerji sektöründeki özelleştirmenin, pahalılık ve karanlık anlamına geldiğini altını çizen Girgin, özelleştirme karşıtı eylemlerine, emekçileri, aydınları, gençleri, kadınları davet ettiğini sözlerine ekledi.

Enerji ve maden işçileri, madenci heykelinin önünde yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68