Enerji ve Maden işçileri dağa çıktı

Milas Sodra dağına çıkan enerji ve maden işçileri Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve kömür ocaklarının Enerji Bakanlığından alınarak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlanarak özelleştirme sürecine dahil edilmesini protesto etti. 600 rakımlı Sodra dağından hükümete seslenen özelleştirme karşıtı emekçiler, “bizim sesimizi Mısır'daki sağır sultan duydu, bir siz duymadınız. Kandildekileri duydunuz kendi vatandaşınızı duymadınız. Sesimizi duyurmak için ne yapalım? İlla ki dağlara mı çıkalım? O zaman mı kulak vereceksiniz bize? O zaman mı emek ve emekçi açılımı yapacaksınız? O zaman mı özelleştirmelerden vazgeçeceksiniz, sesimizi duyacaksınız” diyerek tepkilerini dile getirdiler ve önümüzdeki hafta Ankar’ya yürüyüş başlatacaklarını açıkladılar.

Enerji ve Maden işçileri dağa çıktı
HABERİN GALERİSİ
İşçiler dağa çıktı

İşçiler dağa çıktı

 Dün akşam saatlerinde Milas Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinden gelen yaklaşık Bin işçi Milas’ta bulunan 600 rakımlı Sodra dağına çıkarak özelleştirme karşıtı basın açıklaması yaptılar. “direne direne kazanacağız”, “iş ekmek yoksa barışta yok”, “her yer direniş, her yer Yatağan”, “hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atan işçilere  CHP Muğla Milletvekili Prof. DR. Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, İşçi Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Karanlık, ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Muhammet Yıldız, ESM Aydın Şube Başkanı Celalettin Çakmak ve ESM Muğla İl Temsilcisi Ferruh Eyüpoğlu destek Verdi.

 

Tes-iş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik; “AKP Hükümeti işyerlerimizi, emeğimizi, alınterimizi, geleceğimizi özelleştiriyor. Enerji ve Maden işçileri olarak, kamu malımız olan santral ve kömür ocaklarımızı teslim etmeyeceğiz. AKP iktidarının yağmasına, talanına geçit vermeyeceğiz Yatağan ve Milas işçileri olarak direneceğiz. AKP Hükümeti'nin demokrasi anlayışını, emekçiye bakışını, hak arayana reva gördüğü muameleyi çok iyi biliyoruz. Seslerini duyurmak üzere sokağa dökülen insanların nasıl biber gazına, nasıl tazyikli suya maruz bırakıldıklarını, 2009'daki Tekel eylemlerinden beri tecrübe ediyor ve görüyoruz. AKP Hükümeti, görev başına geldiği günden bu yana Ülkemizi parsel parsel satmakta ve zor şartlar altında kurulan Kamu Kurumlarımızı çok uluslu şirketlere ve yandaşlara peşkeş çekmektedir. Hükümet, her türlü demokratik, meşru hak arayışına ve vatandaştan yükselen tepki çığlıklarına kulaklarını tıkamakta ve kendi bildiğini okumaya devam etmektedir. Maden ve Enerji işçileri olarak Sodra Dağı eteklerinden Hükümete sesleniyoruz; Enerjide özelleştirme ülkenin bağımsızlığına saldırıdır, yabancılaştırmadır, yoksulluktur, fakirliktir, elektriğin pahalılaşmasıdır, kamu’nun yerini özel sektör tekelinin almasıdır. Milletin rızkının 3-5 açgözlüye teslim edilmesidir. Yıllardır özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadeleyi, yaptığımız eylemleri Mısır'daki sağır sultan duydu, bir siz duymadınız. Siz Mısır'dakileri duydunuz, Kandildekileri duydunuz kendi vatandaşınızı duymadınız. Sesimizi duyurmak için ne yapalım? İlla ki dağlara mı çıkalım? O zaman mı kulak vereceksiniz bize? O zaman mı müzakerelere başlayıp, çalıştaylar oluşturup, işçinin derdini dinleyeceksiniz? O zaman mı emek ve emekçi açılımı yapacaksınız? O zaman mı özelleştirmelerden vazgeçeceksiniz, sesimizi duyacaksınız. İşimiz ve çocuklarımızın geleceği, halkımızın çıkarı için bugüne kadar ne gerekiyorsa yaptık, bundan sonra da üretimden gelen gücümüzü kullanmakta dâhil her şeyi yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Önümüzdeki süreçte direnişin simgesi olmuş enerji ve maden işçileriyle birlikte dayanışma içersinde özelleştirmeyi bertaraf edeceğimize olan inancımız tamdır. Buradan bizleri duymayanlara seslendiğimiz gibi, şimdiye kadar her anlamda  destek veren bölge milletvekillerimize, yerel yöneticilerimize, siyasi parti il ve ilçe örgütlerimize, belediye başkanlarımıza, tüm sivil toplum örgütlerimize, odalarımıza, sendikalara ve halkımıza teşekkür etmeyi de bir borç biliyoruz ölmek var, dönmek yok”diye konuştu.

 

Basın açıklamasının ardından tekrar yürüyüşe geçen enerji ve maden işçileri Sodra dağından inerek otobüslerle olaysız bir şekilde Milas’tan ayrılırken Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri cevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 09:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
maden iş
maden iş - 7 yıl Önce

teşekkürler mesut günay

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68