Enerji ve maden işçileri: “Pazarlık yapmayacağız”

Tes-İş Sendikası Genel Merkezi yöneticileri, Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırında işçilerle bir araya geldi.

Enerji ve maden işçileri: “Pazarlık yapmayacağız”
 Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için 331 gün önce başlatılan mücadele, direniş çadırında tutulan nöbetle sürüyor.

Santral ve kömür işletmelerinde çalışan enerji ve maden işçilerinin bağlı bulunduğu Tes-İş ve Maden-İş sendikaları tarafından yürütülen mücadeleye destek vermek için Tes-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Şahin, Mali Sekreteri Sedat Çokol, Mevzuat Araştırma Sekreteri Mehmet Solak, Teşkilat Sekreteri İsmail Bingöl, Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir ve Hukuk Müşaviri Av. Kenan Eren, direniş çadırını ziyaret ederek işçilerle bir araya geldi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in yanı sıra çok sayıda işçi tarafından karşılanan Tes-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri, direniş çadırı önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Tes-İş Sendikası Genel Merkezi’nde bir toplantı düzenlendiğini ifade eden Erçelik, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, genel merkez yöneticilerinin de bundan sonra meydanlara inme kararı aldığını söyledi. Özelleştirme ihalesinin alan firmayı santrale sokmayacaklarını kaydeden Erçelik, özelleştirme karşıtı mücadeleyi zaferle tamamlayacaklarını öne sürdü.

Tes-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Şahin ise işçilere hitaben yaptığı konuşmada, 331 gündür Yatağan’da süren özelleştirme karşıtı direnişten dolayı işçilerle gurur duyduğunu ve işçileri kutladığını ifade etti.

“Her şekilde yanınızda olacağız”

Özelleştirme süreciyle ilgili bazı dedikoduların oluştuğunu söyleyen Şahin, “Süreç devam ediyor. EPDK’dan henüz onayı çıkmadı, inşallah da çıkmayacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan geçmedi, inşallah geçmeyecek. Bununla ilgili olarak genel merkez olarak her türlü görüşmeyi yapıyoruz. Bu devir işlemi gerçekleşmeyecek. Bunun gerçekleşmemesi için her türlü, her şekilde yanınızda olacağız” dedi.

“Buradan geçemeyecekler”

Şahin, yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“Bu işe dur diyinceye kadar, yetkililerin bu sesi duyması gerekiyor. Bu mücadeleyi veren insanların tek bir isteği var; aşına, ekmeğine ve işine sahip çıkmak. Buradaki yetkililerin, siyasilerin bu sese kulak vermesi gerekiyor. Bu insanlar ne istiyor, ne diyor diye bir görüşme talebinde dahi bulunmuyorlar, ancak bulunacaklar. Çünkü yarın devir işlemleri gerçekleşeceği zaman, hiç kimsenin buraya giremeyeceklerini görecekler. Bu birlikteliğimizi sürdürdüğümüzde, inanın ki buradan geçemeyecekler.”

“Görüşeceğiz”

Şahin, konuşmasının son bölümünde ise, “Gelecek diyecekler ki biz bunların her türlü hak ve hukukunu sağlayacağız, bunların her hangi bir kaybı söz konusu olmayacak, hiç birinin burnu kanamayacak, hiç birisi ekmeğinden, aşından ve işinden olmayacak diyecekler, ondan sonra gelip görüşeceğiz. Aksi halde biz burada sizlerin yanında olacağız ve bu mücadeleye sonuna kadar destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

İşçilerden Şahin’in konuşmasına tepki!

Şahin’in konuşmasının son bölümündeki şartların yerine getirilmesi durumunda görüşüleceği açıklamasına tepki gösteren bir grup enerji işçisi, kendilerinin hiç kimseyle pazarlık görüşmesi yapmayacaklarını, özelleştirmenin iptaline kadar, hiçbir şartla da özelleştirme karşıtı mücadelelerini sonlandırmayacaklarını söyleyerek Şahin ile tartıştı. Şahin ise, işçilerin kararlı tavrı sonrasında onların istediği şekilde hareket etme sözü verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68