ENERJİ VE MADEN İŞÇİLERİNE ENGELLEME

Muğla’da bulunan termik santrallerin özelleştirilmesine karşı Ankara'ya gitmek üzere yola çıkan enerji ve maden işçileri, Denizli’de polis tarafından Başbakanın miting yaptığı gerekçesiyle engellendiği öne sürüldü. Engelleme sonrasında şehir merkezine giremeyen işçiler, Yatağan Termik Santrali ihalesini kazanan Elsan Elektrik’e ait Denizli girişinde bulunan bir fabrika önünde basın açıklaması yaptılar. İşçiler adına açıklama yapan Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “İşimiz gücümüz elektrik üretmek. Aynı zamanda ülkenin cari açığını Reza Zarrab kadar olmasa da kapatmak için çalışıyoruz” dedi.

ENERJİ VE MADEN İŞÇİLERİNE ENGELLEME
 Yatağan Termik Santrali ihalesini kazanan ve merkezi Denizli’de bulunan Elsan Elektrik önünde basın açıklaması yapmak üzere Denizli’ye giden enerji ve maden işçileri, polis tarafından Başbakanın mitingi gerekçe gösterilerek şehir içerisine alınmadı.

Yatağan Termik Santrali ihalesini kazanan ve merkezi Denizli’de bulunan Elsan Elektrik önünde basın açıklaması yapmak üzere dün sabah Yatağan’dan yola çıkan TES İŞ Sendikası ve Maden İş Sendikası Yatağan şubelerinin yöneticileri ve işçiler Denizli’de polisin engellemesi ile karşılaştılar. Polisin Başbakanın yaptığı mitingi gerekçe göstererek kendilerini engellemelerine işçiler tepki gösterdiler. Polisin engellendiği noktanın yaklaşık 2 kilometre gerisinde Yatağan Termik Santrali ihalesini kazanan Elsan Elektrik’e ait bir fabrikanın olduğunu öğrenen işçiler, şehir içine engelleme nedeni ile giremedikleri için buraya giderek basın açıklaması yaptılar. İşçiler adına Elsan Elektrik’e ait fabrika önünde polis nezaretinde basın açıklaması yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “Yaklaşık 30-35 yıldır enerji üretiyoruz. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde Ege Bölgesi’nin elektriğini üretiyoruz. İşimiz gücümüz elektrik üretmek. Aynı zamanda ülkenin cari açığını Reza Zarrab kadar olmasa da kapatmak için çalışıyoruz. İşimiz üretmek, çalmadan, çırpmadan gece gündüz üretmek.

Vergi rekortmeniyiz biz, her yıl vergi rekortmeni. Zararımız yok. İşte bu yüzden iştahınız kabarıyor.

Bir de karşımızda çalışmadan üretmeden alın teri dökmeden bu yerlerimize, işimize, aşımıza, alın terimize göz koyan yerli ve yabancı leş kargaları var. Bunlarla da uğraşıyoruz. Tam 296 gündür direniş çadırında yatıp, direniş çadırında kalkıyoruz.

Ankara ikinci adresimiz oldu. Sesimizi duyurmak, isyanımızı duyurmak için gece gündüz yollardayız. TOMA’lar, biber gazları yaşam şeklimiz oldu. Ama vazgeçmeyeceğiz. Her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Onurlu mücadelemizden, haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Direneceğiz. Ekmeğimize, aşımıza, yarınlarımıza göz koyanlara karşı direneceğiz. Sonu ne olursa olsun direneceğiz.

Özel sektöre bir mesajımız var bizim. Sermayeniz varsa istihdam oluşturun. Fabrikalar kurun, işsizliği önleyin... Ama düşün bizim yakamızdan. Bırakın bu asalaklığı. Kan emiciliği bırakın. Yetmiyor mu size servetiniz. Nedir bu doymazlık, nedir bu aymazlık. Binlerce yetimin hakkını yemek yakışıyor mu size.

Geçit vermeyeceğiz size. Bu santraller, bu maden ocakları bizim. Biz çalışanların.

Son sözümüz, biz üreteceğiz, devlet kazanacak. Devlet kazanacak, biz kazanacağız, çocuklar kazanacak, gençlik kazanacak,  yarınlar kazanacak, en önemlisi ülke kazanacak” dedi.

200 kişilik çevik kuvvet polisi, 2 TOMA ve 1 adet akrep zırhlı aracı ile Denizli girişinde bulunan Gümüşler mevkiinde engellendiklerini belirten Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Bizler anayasal hakkımızı kullanmak için Denizli’ye gitmek istedik. İşyerlerimizi almaya çalışan firma önünde basın açıklaması yapmak istedik fakat şimdi polisin engellemesi ile karşı karşıyayız. Seyahat etme özgürlüğümüz ve basın açıklaması yapma hakkımız engellendiği için tutanak tuttuk, bu emri verenler hakkında da, uygulayanlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Baskılar bizi yıldıramaz, haklı mücadelemizi kazanacağız” dedi.

İşçiler ayrıca Yatağan’dan çıkışlarından itibaren polisin kendilerini Denizli’ye kadar takip ettiğini ileri sürdüler.

İşçiler yaptıkları basın açıklamasının ardından polis nezaretinde çevre yolundan Tes-İş ve Maden İş sendikalarının merkezlerinin bulunduğu Ankara’ya yola çıktılar.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68