“ENERJİ VE MADEN İŞÇİLERİNE KARŞI İNSANLIK SUÇU İŞLENMİŞTİR”

23 Ocak’ta Ankara’ya gitmek için yola çıkan enerji ve maden işçileri, polis tarafından engellenerek Ankara’ya gitmelerine mani olunmuştu. Her iki sendika, ortak bir basın açıklaması yayınlayarak özgürlüklerinin kısıtlandığını belirterek kendilerine destekte bulunan halka teşekkür ettiler.

“ENERJİ VE MADEN İŞÇİLERİNE KARŞI İNSANLIK SUÇU İŞLENMİŞTİR”
 Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Süleyman Girgin imzasıyla yayınlanan basın açıklaması şu şekilde:

“24 Ocak 2014 tarihinde Ankara‘da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde santrallerimizin ve kömür ocaklarımızın ihalelerinin iptal edilmesi amacıyla demokratik tepkimizi koymak için 23 Ocak 2014 tarihinde Ankara’ya yola çıktık. Ancak en temel bir hak olan demokratik tepki hakkımız engellenmiştir. Seyahat özgürlüğümüz engellenmiştir. Bu bir insanlık suçudur. Kanuna aykırı bir biçimde ve hiçbir gerekçe gösterilmeden araçlarımıza el konulmuştur.

Ankara emniyetinin toplanma ve yürüyüş güzergâhı belirleyerek yürüyüş ve açıklama yapılması için gerekli tedbirleri aldığı ve ülkemizin her yerinden Ankara’ya giden işçilere ve desteğe gidenlere izin verilerek sadece Yatağan işçilerine Ankara’ya gidiş izni verilmemesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Seyahat özgürlüğümüzü engelleyen, toplantı ve ifade özgürlüğü hakkımızı engelleyen, bütün bunları yaparken hiçbir önlem almayan, tam aksine araçlarımızın ruhsatlarını zapt ederek şoförleri başka bir yere nakil ederek hepimizin Ocak ayının gece yarısında yollarda kalmasına neden olan ve bu suretle sağlığımızla da oynayan, yasal girişimimizi yasadışı güç kullanarak durduran ve bu suretle bizi maddi zarara sokan içişleri bakanlığı hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağımız gibi içişleri bakanlığı nezdinde hak ihlalleri yaparak suç işleyen kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız.

Kimsenin Türkiye’yi ve yurttaşlarını bu hale getirmeye hakkı yoktur.

“İŞÇİDEN ÇEKİNİYORLAR”

AKP iktidarı bu kadar olağanüstü önlemler alıp işçiyi Yatağan’dan çıkartmama gayretleri içerisine giriyorsa bu Yatağan işçisinden ne kadar çekindiklerini ve köşeye sıkıştıklarını gösterir.

Anlaşılan o ki içeride ve dışarıda sürekli kan kaybeden iktidar Yatağan’dan başlayıp tüm Türkiye’de dalga dalga yükselen emek hareketiyle kendisine yeni bir cephe daha açmak istememektedir.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİNİN BEYHUDE ÇABASI

Ankara yürüyüşümüzün hemen öncesinde ise özelleştirme idaresi bir basın açıklaması yaparak söz konusu ihalelerin ertelendiğini duyurmuştur.

Ancak açıklamayı incelediğimizde Ocak ayındaki ihalelerin mi Nisan ayındaki ihalelerin mi ertelendiği açık değildir. Kafa karışıklığı yaratmak ve yürüyüşü sözüm ona engellemek amacıyla yapılan bir açıklama olduğu aşikârdır.

Özelleştirme idaresinin sayfasında nisan ayı içerisindeki ihale tarihleri aynen durmaktadır.

Bizler özelleştirme kararı iptal edilinceye kadar ve demokratik ve meşru mücadelemize devam edeceğiz.

ANKARA’YA SELAM”

Bizler Yatağan’da siyasi iktidarın yasadışı uygulamaları ile cebelleşirken her yer yatağan her yer direniş diye haykıran ve davamızın aslında tüm emek kesiminin ve tüm ülkenin davası olduğunu ilan eden ve bu bilinçle önceden planlandığı gibi 24 Ocak 2014 Cuma günü Özelleştirme İdaresi önünde yürüyüş ve açıklamanın yapılmasını sağlayan ve katkı veren herkese selam gönderiyoruz. 

HALKIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Termik santrallerimizi ve kömür ocaklarımızı milletin parası, malı, mülkü, hakkı, hukuku olarak gören ve geçmiş kuşakların acılar çekerek oluşturdukları, kurdukları ve bizlere emanet ettikleri bu işyerleri “vurguna, soyguna, talana kurban gitmesin, milletin malı yine millette kalsın” diyerek her daim bizi yalnız bırakmayan ve yanımızda olan vefakâr halkımıza ve tüm bizi ülkemizin her yerinden sürekli arayan, destek veren tüm yurttaşlarımıza ve bizim sesimizi duyuran basın mensuplarımıza teşekkürü bir borç biliriz.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER