Enginsu: “Sorunlar eklenerek çoğalmaktadır”

Eğitim-Sen Yatağan Temsilcisi Hasan Enginsu, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı.

Enginsu: “Sorunlar eklenerek çoğalmaktadır”
 Eğitim-Sen Yatağan Temsilcisi Hasan Enginsu, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle yayınladığı yazılı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Bir eğitim ve öğretim yılına daha sancılar ve sıkıntılarla başlamış bulunmaktayız.

Eğitim sistemimizdeki yıllardır çözülemeyen kronik sorunlara, her yıl yenileri eklenerek çoğalmaktadır.

Geçmiş yıllardaki hükümetlerin eğitim programlarını eleştiren siyasi iktidar 15 yıldır hiçbir eğitim sorununa çözüm bulamazken üstüne yenilerini eklemiştir. Okullara ayrılan ödeneklerdeki azlıklar, okul türlerinin ve içeriğinin yozlaşması, kendilerine yakın bazı derneklerle yapılan çağdışı ve bilimden uzak uygulamalar, hiçbir mesleki beceri edinmeden ve geleceği olmayan insan yığınları yetiştirmek adına açılan imam-hatipler, içi boşaltılıp dağıtılan güzide fen liseleri sorunlardan en basitleri.

Terörün her türüne ve şekline en çok karşı çıkan bir eğitim sendikası olan Eğitim-Sen olarak, henüz hiçbir suç istinat edilmeden ihraç edilen veya açığa alınan eğitim çalışanı üyelerimiz ve mağdur edilen ailelerinin acısının her geçen gün derinleştiğini görmek en büyük acımızdır.

17 milyon öğrenciye cinsiyetçi, mezhepçi, ırkçı ve gerici bir zihniyetle yaklaşılması giderek kronik bir durum haline getirilmeye çalışılırken, kurumlar arasında da adeta bir yarış haline dönüştürülmüştür.

Eğitim sistemin yenilenen müfredatı, basitleştirme adı altında adeta biçilerek evrensel değerlerden, Atatürkçü eğitim anlayışından, bilimsellikten ve sorgulamaktan yoksun bir nesil yetiştirmeyi amaçladığını somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Gericileşmeye götüreceğini bildiğimiz bu anlayış, eğitim sistemimize çok daha fazla sıkıntı getirecektir.

Eğitimdeki kadrolaşmalar, teknik donanımı yetersiz okullar, her yıl lüzumsuzca içeriği değiştirilen müfredat ve çöpe atılan kitaplar yanında cabası.

17 milyon civarı öğrencinin olduğu ülkemizde her öğrenciye 5 adet kitap dağıtılsa bile en az 70 milyon kitap her yıl çöpe atılıyor demektir ki buda milyarları bulan paranın çöpe atılmasıdır. Oysa bir kitabın birkaç yıl öğrenciye zimmetli kullanılması çöpe giden milyarları kurtarabilir.

Tüm bu zorluklara rağmen Milli Eğitim camiasına ve Ülkemize, Ulu önder Atatürk’ ün tarif ettiği bilimsel, laik ve çağdaş bir eğitim-öğretim yılı özlemiyle…”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56