Epilepsi hastasının “Evde bakım hizmet aracı” isyanı

Rahatsızlanması üzerine Yatağan Devlet Hastanesi’ne getirilen felçli epilepsi hastası, tedavisinin ardından evde bakım hizmet aracı gelmemesi nedeniyle 7 saat hastanede mahsur kaldı.

Epilepsi hastasının “Evde bakım hizmet aracı” isyanı
 İddiaya göre, Hacıbayramlar Mahallesi’nde yaşayan 58 yaşındaki felçli epilepsi hastası Fatma Dudu İnce, yüksek ateş nedeniyle rahatsızlanarak saat 21.00 sıralarında Yatağan Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada yapılan tedavinin ardından gece yarısı saat 03.00 sıralarında ateşi normal seviyeye düşen İnce’nin doktoru, hastanın evine gidebilmesi için 112 Acil Servis’ten evde bakım hizmeti aracı talep etti. Aracın gönderileceğini bildirilmesi üzerine hasta ve eşi Halil İbrahim İnce, aracı beklemeye başladı.

Saat 04.00’a kadar aracın gelmemesi üzerine 112 Acil Servis’i arayan Halil İbrahim İnce, aracın ne zaman geleceğini sordu. 112 Acil Servis yetkilileri, İnce’nin sorusunu, “Yatağan Devlet Hastanesi’ne bir vaka sevki olduğu takdirde hastayı evine götürebiliriz” şeklinde cevaplandırdı.

Bu duruma tepki gösteren İnce, ALO 184 Sağlık Bakanlığı Şikâyet ve İstek Hattı’nı arayarak şikayette bulundu. Bunun üzerine kendisini arayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yaşananların yasal prosedüre uygun olduğunu, vaka haricinde hareket eden aracın, o anda oluşabilecek başka bir vakaya yetişememe durumu söz konusu olduğundan, tedavisi bittikten sonra hastanede bekleyen hastanın, vaka olması durumunda Yatağan Devlet Hastanesi’ne gelecek olan araç ile evine götürülebileceğini söyledi.

Felçli epilepsi hastası olan eşini, evde bakım hizmeti haricinde evine götürmesinin mümkün olmadığını belirten Halil İbrahim İnce, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu çözüme kavuşturmasını talep ederek, “Muğla’da ve bazı ilçelerde, evde bakım hizmeti aracı ve ambulans bulunurken Yatağan’da neden yok. Yatağan’da bu hizmetin olmaması nedeniyle 7 saat hastanede mahsur kaldık. Buradaki doktorlarımız ve hastane yetkilileri ellerinden gelen gayreti gösterdi fakat evde bakım hizmeti aracı için bir şey yapamayacaklarını söyledi. Umarım kısa süre içerisinde bu araçtan, Yatağan’a da getirilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68