Erçelik: “Artık Ölmek İstemiyoruz”

Türk-İş Muğla İl Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali’nde meydana gelen iş kazasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Artık ölmek istemiyoruz” dedi.

Erçelik: “Artık Ölmek İstemiyoruz”
Türk-İş Muğla İl Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali kazanlarına kömür taşıyan bant sisteminin çökmesi sonucu 2 işçinin hayatını kaybettiği ve 9 işçinin yaralandığı olayla ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Erçelik, köprü galeri bant sistemiyle kazanlara kömür besleme ünitesinin tüm termik santrallerde olduğunu fakat buna benzer bir olayın Türkiye’de ilk defa yaşandığını ileri sürdü.

Acılarının büyük olduğunu belirten Erçelik, “Özelleştirmeler, taşeron, kuralsız çalıştırma başta olmak üzere, emek karşıtı politikalar, uygulamalar ne yazık ki bir kez daha bugün yaşadığımız acı tablonun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özelleştirme denilince sadece devir tarihinden sonraki 3 yıllık bir süreci değil, geriye dönük yaklaşık 25 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Yaşanan facia nasıl olsa özelleştirilecek mantığıyla yatırımların yapılmadığı, revizyon ve yenileme çalışmalarının durdurulduğu, taşeronlaşmanın önünün açıldığı 25 yıllık bir sürecin sonucudur” diye konuştu.

Yatağan Termik Santrali ve kömür ocağının özelleştirilmemesi için 447 günlük eylemlerini hatırlatan Erçelik, yaşanan olayın eylemlerinde ne denli haklı olduklarını gösterdiğini kaydederek, “Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi olarak, şu anki önceliğimiz yaralı kurtulan arkadaşlarımızın iyileşerek bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak, yaşamlarını yitiren arkadaşlarımızın acılı ailelerine her türlü desteği vererek yaşanan bu faciada eksiği, kusuru ve ihmali olanların adalet önünde hesap vermelerini sağlamak olacaktır. Hayatını kaybeden arkadaşlarımızın eş ve çocuklarını, onların bize bir emaneti olarak görüyoruz. Onların haklarını korumak, namerde muhtaç olmadan yaşamalarını sürdürmelerini sağlamak bizim boynumuzun borcudur. İş yerinde çalışan diğer arkadaşlarımızın ve firmalarda çalışan elemanların haklarının ve çıkarlarının korunması ve çalışma düzeniyle ilgili konularda işverenle görüşmelerimiz sürmektedir. Şimdilik bir değişiklik söz konusu değildir, herhangi bir değişiklik olduğunda çalışan arkadaşlarımızla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

Erçelik, açıklamasında, Facianın yaşandığı ilk dakikalardan itibaren olay yerine gelerek arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden, bizlere destek veren başta Muğla Valimiz Esengül Civelek olmak üzere, Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay’a, Tes-İş Genel Merkez yöneticilerimize, Yatağan Kaymakamımız Hayrettin Çiçek’e, milletvekillerimize, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerine, siyasi partilerimizin il ve ilçe yöneticilerine, demokratik kitle örgütlerinin yöneticilerine, emniyet ve jandarma birimlerine ve acımızı paylaşan tüm herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadesinde bulundu.

Yüreklerine ateş düştüğünü vurgulayan Erçelik, “AKUT, AFAD, UMKE gibi arama kurtarma ekiplerine, 112 acil sağlık görevlilerine, Yatağan ve Muğla’daki hastanelerde görev yapan hastane personeli ile güvenlik güçlerimize de teşekkür ediyoruz. Bu faciada yaralanan arkadaşlarımıza acil şifalar dilerken, hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız Seray Şimşek ve Sezgin Kılıç’a Allahtan rahmet diliyoruz. Ailesinin, sevenlerinin ve işçi sınıfımızın başı sağ olsun. Ruhları şad olsun. Türkiye’de günde ortalama 4 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. Bu konuda Avrupa’da birinci sıradayız. Alınması gereken önlemler ve denetimlerle ilgili hükümetin ve Çalışma Bakanlığının acilen yeni düzenlemelere gitmesi gerekmektedir. Artık yeter, Soma’da, Ermenek’te, rezidans inşaatlarında, asansörlerde, Yatağan’daki galerilerde yaşanan bu felaketler son olsun. İş cinayetleri son bulsun” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49

banner53

banner52

banner47