Erçelik Müdüriyete Yüklendi: “Bizlere gözdağı vermeye çalışıyorlar”

Yatağan ve Yeniköy Termik Santrali’nde çalışan işçilere, yönetim tarafından baskı yapıldığını öne süren Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yeniköy’de basın açıklaması yaptı.

Erçelik Müdüriyete Yüklendi: “Bizlere gözdağı vermeye çalışıyorlar”
 Yeniköy Termik Santrali önünde, santralde çalışan enerji işçilerine hitaben konuşan Erçelik, Yatağan ve Yeniköy Termik Santrali yönetimlerinin santralde çalışan işçilere baskı yaptığını öne sürdü.

Enerji işçilerinin, Rıza Zarrab kadar olamasa da cari açığı kapatmak amacında olduğunu ifade eden alın teriyle, çalmak ve çırpmak nedir bilmeden çalıştıklarını söyledi. Son günlerde çeşitli söylemlerin üretildiğini belirten Erçelik, “11 aydır vatan için, ekmeğimiz için direniyoruz ve inanıyoruz ki kazanacağız. Bizler bugün ne söylediysek hep birlikte bunu gerçekleştirdik. Dağlara çıktık, Ankara’yı merkez tuttuk, gaz yedik, cop yedik ama yılmadık. Neden mi, bizler birbirimize inandık, güvendik. Eğer bugün kapalı kapılar arkasında farklı konuşsaydık bugün ortaya çıkardı. Alnımız açık şekilde gözlerinize bakabiliyorsak içeride ne konuşulduysa, sizlere de aynısını söyledik” dedi.

“Onlar kendi sınıfına ihanet edenlerdir”

2 ay önce birileri tarafından bölünmek için çalışılabileceğini işaret ettiğini ifade eden Erçelik, içlerinden İrlandalıların ve siyasilerin çıkacağını, bunların toplum çıkarlarını düşünmediğini, aksine sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü, bu nedenle de hiçbir eylemler yer almadığını söyledi.

“Buradan soruyorum o İrlandalılara, neden başka servislere gönderildiler” diyerek sözlerine devam eden Erçelik, işçileri onların arkasından gitmemeleri için uyardı. İşçilerin bölünmemesi durumunda kazananın kendileri olacağını ifade eden Erçelik, “Unutmayalım bizler onları insan yerine koymuyoruz. Onlar kendi sınıfına ihanet edenlerdir. Yıllarca böyle anılacaklardır” dedi.

“Bizlere gözdağı vermeye çalışıyorlar”

Açıklamalarında Yatağan ve Yeniköy Termik Santrali yönetimlerinin işçilere baskı yaptığına vurgu yapan Erçelik, “Zatı muhteremler ceza mahiyetine, hafta tatili cezası veriyorlar. Bizlere gözdağı vermeye çalışıyorlar. Bizler bunlara asla kanmayız. Bunlar daha sonra haktan, adaletten bahsediyorlar. Zatı muhterem, sen haktan adaletten bahsedemezsin. Çünkü sen benim arkadaşlarımın hakkını, çoluk çocuğunun rızkını gasp ediyorsun. Yeniköy ve Yatağan işçisinin öbür dünyada iki eli yakanda olacak ve hakkını sana helal etmeyecektir. Son zamanlarda kendi egonu tatmin etmek için bunları yapıyorsun. Çok güzel tatlı yalan söylüyorsun. Buradan Enerji Bakanlığı ve EÜAŞ Genel Müdürüne sesleniyorum. Buradaki zulmü görün. Bizler üretmek istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Ama bilin ki sizin adınıza burada idarecilik yapan zatı muhterem, ürettirmemek, çalıştırmamak için elinden geleni yapıyor. Sizlere diyor ki üretmek istiyorum, sendika karşı, işçi karşı diyor” şeklinde konuştu.

“Bu zati muhterem yöneticiniz bizleri yok saymasın”

Bugüne kadar kişilerle mücadele etmediklerini, özelleştirmeyle mücadele ettiklerini kaydeden Erçelik, fakat yöneticilerin işçilerle ve sendikayla uğraşmaktan üretimi düşünmediğini ifade etti.

Erçelik, yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Bizler ürettiğimiz kadar güçlüyüz. Ama bizim üretim yapmamızı istemiyorlar. Amaçları farklı. Düşünceleri farklı. Son kez diyoruz ki bizleri sınamayın. Bu zati muhterem yöneticiniz bizleri yok saymasın. Biz varsak o var. Biz üretiyoruz. Köylü, esnaf, memur ülke kazanıyor. Bizler diyoruz ki burada mağlup olmayacağız. İşyerlerimizin asıl sahipleri bizleriz. Bundan sonraki doğabilecek tüm sorumluluklar zati muhteremindir. Bizim amacımız çalışmak, çalışmaktır.

Bizleri bölmek için emekli ağabeylerimize gidecekler. Gelin, çalışın diye onlara iş teklifi yapacaklar. Buradan onlara da sesleniyoruz. Yıllarca burada çalıştınız. Çoluk çocuğunuzun nafakasını buradan kazandınız. Bizler de sizlerden ustalık öğrendik, sizlere saygımız sonsuz. Sakın yanlış yapmayın. Bizleri çiğnemeden bu kapıdan giremeyeceğinizi bilmenizi isteriz. Kendi sınıfınıza ihanet etmeyin. Buradan sizleri uyarıyoruz.”

“Siyasi görüşlerimiz bir kenara koyduk”

Erçelik, konuşmasının son kısmında ise siyasetçilere seslendi:

“Gelelim son ayak siyasetçilere. Bizlere taltifli sözler verecekler. Unutmayalım ki değerli arkadaşlar biz bu yola çıkarken hep birlikte tüm siyasi görüşlerimizi, mezheplerimizi siyasi görüşlerimiz bir kenara koyduk. İşimiz, aşımız ve geleceğimiz için mücadele kararı aldık ve bu güne kadar kararlılıkla sürdürdük.”

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 22:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68