Erçelik: “Santral bu yıl üretmeme rekoru kıracak”

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali elektrofiltre rehabilitasyon işinde yolsuzluk yapıldığını iddia etti.

Erçelik: “Santral bu yıl üretmeme rekoru kıracak”
 Yatağan Termik Santralinde elektrofiltre rehabilitasyonu işine başlanalı yaklaşık 24 ay olduğunu belirten Şube Başkanı Erçelik, bugüne kadar üç üniteden sadece birinin rehabilitasyon işinin bitirildiğini söyledi.

İhale sözleşmesine göre, üç ünitenin de rehabilitasyon işinin 15 ile 18 ay içerisinde tamamlanması gerektiğinin altını çizen Erçelik, devre dışı olan 2 ünitenin ne zaman devreye alınacağının ise meçhul olduğunu savunarak, işin istenilen sürede bitirilememesinden kaynaklanan zararın parayla ölçülemeyecek durumda olduğunu söyledi.

Erçelik, rehabilitasyon işinin gecikmesi nedeniyle Yatağan Termik Santrali tarafından üretilemeyen elektriğin özel sektörden tarafından karşılandığını belirterek, “Bu durum, Yatağan elektrofiltre rehabilitasyonu adı altında basiretsizce halkın parasının nasıl çarçur edildiğinin en somut örneğidir” dedi.

Tes-İş Sendikası olarak konunun incelenmesi için ilgili mercilere gerekli müracaatları yaptıklarını ifade eden Erçelik, “Yatağan Termik Santral üretimine bakıldığında bu yıl tüm yılların en düşük üretimi gerçekleşecektir. Santral, bu yıl üretmeme rekoru kıracaktır. Bu kesinlikle tesadüf değildir. Kendi sorumluluklarını yerine getiremeyenler, her zaman topu işçilerin ve sendikanın üzerine atmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Birinci ünitede meydana gelen türbin arızasının giderilmesi işinin ilk önce Romanyalı bir firmaya verildiğini kaydeden Erçelik, bu işin daha sonra çok yüksek bir bedelle Alstom firmasına verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şimdiye kadar ünite revizyonları sadece ihale alan şirketlerin işleriyle sınırlı tutulmuş, santralde çalışan kurum personeline fazla mesai doğar düşüncesiyle tepeden tırnağa bir revizyon yapılmamış, sadece arızalı kısımlar bakılmıştır. Bu yüzden bakımların yeterli yapılamamasından kaynaklı üretim kayıpları da çokça yaşanmaktadır. Yatağan Termik Santrali’nin çalışması halinde ülke ekonomisine yapacağı katkı  düşünüldüğünde, oluşan zararın hattı hesabı yoktur."

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68