Erçelik: “Santral patlamaya hazır bir hidrojen bombası”

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali’ndeki hidrojen kaçağının ilkel yöntemlerle geçiştirildiğini iddia ederek santralin patlamaya hazır bir bomba olduğunu öne sürdü.

Erçelik: “Santral patlamaya hazır bir hidrojen bombası”
 Yaklaşık bir hafta önce ikinci ünitenin filtrelerine giden elektriği kesen sistemdeki kesici arızası nedeniyle oluşan darbe sonucunda jeneratör sargılarında meydana gelen tahribattan dolayı hidrojen kaçağı meydana geldi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise, kaçağın olduğu bölümdeki hidrojeni, vantilatör yordamıyla dağıtılmaya çalışıldığını öne sürerek, oluşabilecek aksi bir durumdan YEAŞ yetkililerinin sorumlu olacağını söyledi.

Konunun çok ciddi olduğunu ifade eden Erçelik, “YEAŞ yönetimi ne bakım, ne de üretim yaptırıyor. Kendi suçlarını bizlere atıyorlar. Buradan tekrar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na seslenerek müfettiş istediğimizi söylüyoruz. Gelsinler ve ilk ağızdan işçileri bir kez olsun dinlesinler” şeklinde konuştu.

Eylemlerine farklı bir boyut kazandırdılar

Bugüne kadar, Özelleştirme karşıtı eylemlerini birbirinden farklı eylem çeşitleriyle sürdüren Yatağanlı işçilerden Tes-İş Sendikası’na bağlı enerji işçiler, aldıkları karar doğrultusunda vardiya değişikliklerini işyerlerinin kapısında yapacaklarını açıkladılar.

Vardiya değişikliği sırasında, santral önündeki direniş çadırında bir araya gelinerek dayanışmayı güçlendirmek maksadıyla böyle bir karar aldıklarını belirten Şube Başkanı Erçelik, eyleme pazartesi(dün) itibarıyla başladıklarını söyledi.

Kararın Tes-İş Sendikası işyeri komitesi tarafından alındığını kaydeden Erçelik, alınan karar doğrultusunda vardiya değişimi sırasında, direniş çadırı önünde servis araçlarından inen işçiler, görevli oldukları bölümlere yürüyerek gittiklerini belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68