Erdoğan ile görüşmeye gittiler, yine engellendiler

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, miting için Muğla’ya gelen Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Muğla’ya gitti.

Erdoğan ile görüşmeye gittiler, yine engellendiler

Muğla’ya giden İşçilerin Yatağan Sanayi Sitesi, Bayır Mezarlık önü, Muğla giriş noktada durdurulduğu ve kimlik kontrolünden geçirildiği öğrenildi. Mitingin yapıldığı Muğla Merkez Menteşe ilçesi girişinde polis tarafından toplu girişe izin verilmediği iddia edilerek durdurulan işçiler yolu kapatarak mitinge giden diğer otobüslerin de toplu giriş kapsamında olduğunu belirterek durdurulmasını istediler. İşçilerle polis arasından sağlanan anlaşma sonrası işçilerin Muğla Merkez Menteşe ilçesine girişlerine izin verildi. Miting alanı yakınlarında pankart açmak isteyen işçilere polis müdahale etti. Müdahale sonrası yaklaşık 50 işçi gözaltına alındı.

10 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Seçimi öncesinde seçim çalışmaları kapsamında Muğla’ya gelen Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla Merkez İlçe Menteşe’de saat 18.00’da miting düzenledi.

Erdoğan’ın Muğla’ya gelişini fırsat bilen Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, Erdoğan ile görüşmek için Muğla’ya hareket etti.

Santral önünde toplanarak burada bekleyen minibüslere binen işçiler, Muğla’ya varamadan şehir girişindeki güvenlik noktasında güvenlik güçlerince durduruldu.

İşçilerin, mitingin düzenleneceği Menteşe’ye girişlerine izin verilmezken, her iki sendikanın şube başkanları, özelleştirme sürecinin durdurulması için Erdoğan ile görüşmek istediklerini daha önce dilekçeyle Başbakanlığa başvuruda bulunduklarını, görüşme talebi kabul olduğu takdirde kendisinden gündemde olan Muğla’da özelleştirmelerin iptalini isteyeceklerini belirttiler.

İşçiler yine, 2014 Mahalli İdareler Seçimi çalışmaları kapsamında Muğla’ya gelen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istemiş, bu kez miting alanına ulaşmayı başaran işçiler, güvenlik güçlerince alandan uzaklaştırılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68