Erdoğan Mücadeleyi Ankara’ya Taşıyacak

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Çarşamba günü gerçekleştirdiği sendika ziyaretlerinde gündem beklendiği gibi özelleştirme konusu oldu. Konuyu yeni yasama döneminde TBMM gündemine taşıyacağını dile getiren Mehmet Erdoğan; “Yeni özelleştirme yasasını inceleyip gereken girişimlerde bulunacağım. Enerji ve maden işçilerinin yanındayız” dedi.

Erdoğan Mücadeleyi Ankara’ya Taşıyacak
 Milliyetçi Hareket Partisi Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka ve partinin ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Yatağan’daki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın ilçedeki son durağı Tes-İş ve Maden-İş sendikaları oldu.

Sendika ziyaretleri sırasında gündemi özelleştirme konusu oluştururken, TBMM’de bu yönde bir girişimleri olup olmadığı yönündeki sorumuza; “Bilindiği üzere daha öncede konuyu soru önergeleriyle Meclis gündemine getirmiştim. Ancak yeni özelleştirme yasasıyla birlikte durum biraz daha değişti. Tes-İş ve Maden-İş sendikalarını ziyaret ederek konu hakkında fikir alışverişi yaptık. Şimdi yeni yasayı inceleyip, konuyu yeni yasama döneminde tekrar gündeme getireceğim.

Türkiye özelleştirmeler konusunda talihsiz bir dönem yaşadı. Enerji ve iletişim gibi sektörlerde devletin elinde kalması gereken pay konusunda sıkıntılar var. Özelleştirmeler yapılırken milli güvenlik hususu dikkate alınmalı. Çünkü bu sektörlere yabancı sermayenin büyük ilgisi var. Bu güç başkasının eline geçerse ilerisi için sıkıntı yaşarız.

Yanlış anlaşılmasın biz enerji ve iletişim gibi sektörlere özel sektörün yatırım yapmasına karşı değiliz. Ancak mevcut olanın özelleştirilmesi yerine yeni yatırımlar teşvik edilmeli” şeklinde cevap veren Mehmet Erdoğan, yapılan kamulaştırma hamlelerine de dikkat çekti.

“Özelleşecekse Kamulaştırmalar Neden Yapılıyor ?”

Kamulaştırma girişimlerine Salihpaşalar’ın iyi bir örnek olduğunu dile getiren Erdoğan; “Salihpaşalar’da yapılan kamulaştırmayla ilgili sıkıntılar yaşandı. Muğla’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu alandan gelen şikayetler biliniyor. Ancak burada sorulması gereken bir şey var. Madem Yatağan’daki işletmeler özelleştirilecek, Salihpaşalar’daki kamulaştırma kim için, ne için yapılıyor ? Bu düşündürücü” dedi.

“İşçilerin Durumu ile Kar-Zarar Hesabı Dikkate Alınmalı”

Ayrıca Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamalar sırasında özelleştirme girişimlerinin getireceklerini ve götüreceklerini de değerlendirdi.

Söz konusu işyerlerinin kar eden kurumlar olduğunu savunan Erdoğan; “Özelleştirilmesi gündemde olan kurumlar Muğla’nın vergi rekortmenleri. Bu da demek oluyor ki bu kurumlar zarar değil kar ediyor. Eğer bir kurumun özelleştirilmesi gündeme geliyorsa kar-zarar hesabı yapılmalı. Ayrıca diğer bir önemli konu işçilerin durumu. Binlerce işçi mağdur durumda. Bunun örneklerini son örnek Kütahya’da görüyoruz. Bu iki konu çok önemli ve değerlendirme yapıldığında özelleştirmelerin haksız olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.

Girgin; “Artık Tek Güvencemiz Halk Desteği”

Ziyaret sırasında konuşan Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin ise özelleştirme girişimlerinde yargı yolunun kapatıldığını belirterek; “Bilindiği üzere daha önce verdiğimiz mücadeleyle özelleştirmenin kapısından döndük. Ancak o zaman verdiğimiz örgütsel mücadelenin yanı sıra yanımızda yargı da vardı. Bir yandan yargı yoluyla mücadelemizi yürütme şansına sahiptik. Özelleştirmelerde kamu yararı gözetilmesi maddesi mücadelemize güç kattı. Ancak yasada yapılan düzenlemelerle özelleştirmeler için yargı yolu ve kamu yararı gözetilmesi maddesi ortadan kaldırıldı. Artık tek desteğimiz halkımız ve ekmeğine sahip çıkan işçi kardeşlerimiz. Bu konuda bizlerden desteğini esirgemeyen siyasilerimize de teşekkür ediyoruz. Sayın Mehmet Erdoğan da konuyu daha önce Meclis’e taşımıştı. İlgisi nedeniyle kendisine teşekkür ediyoruz. Mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullanırken, Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik’in de halk desteğine vurgu yapması dikkat çekti.

Yatağan’ın tek yürek olarak mücadele etmesi gerektiğini belirten Erçelik; “500 işçiden 100’ü mücadeleyi dışarıdan izliyorsa olmaz. Önce onlar sonra halk desteği çok önemli. Bu konuda Maden-İş ve Tes-İş sendikaları aynı platforma buluştu. Böylede olması gerekli. Bir olup, işçisiyle, esnafıyla, çiftçisiyle, memuruyla hep birlikte mücadele edelim. Sayın Mehmet Erdoğan’a da gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

MHP Mücadelenin Yanında

Ayrıca ziyaret sırasında MHP Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka’ın açıklamaları da dikkat çekti.

Özelleştirme karşıtı mücadelelere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Göka; “Yatağan’ın değerlerinin, kazandıran kurumlarının peşkeş çekilmesine göz yummayacağız. Şimdi olduğu gibi bundan sonra da gereken destek artarak verilecek. Teşkilat olarak işçilerimizin yanındayız. Bütün siyasi partileri de bu verilen mücadelenin yanında olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68