Ergun: “Türkiye, tarım ithalatında dünya birincisi oldu”

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, Yatağan ilçesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ergun: “Türkiye, tarım ithalatında dünya birincisi oldu”

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, esnaf ziyaretleri gerçekleştirmek üzere Yatağan ilçesine geldi.

Burada, İlçe Başkanı Sadet Kocasarı ve partililer tarafından karşılanan Ergun, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, cumhuriyet tarihinin en bunalımlı ekonomik dönemini yaşadığını ileri süren Ergun, “Veriler esasında o kadar kötü ki tüm manipülasyona rağmen artık gerçekler saklanamıyor. Bu iş, biraz da komediye dönmeye başladı. Artık TÜİK’in hiçbir açıklamasına şahsen inanmıyorum. TÜİK’in verilerini bile saklayamıyorlar. Ama şöyle bir yola başvuruyorlar, enflasyon düşmüş ama rakamları tek tek açıkladıkları zaman bütün ürünlerin fiyatları artmış. İşsizlik azalmış ama aynı zamanda istihdam azalmış. Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizlik rakamını yaşıyoruz. Milyonlarca genç işsiz şuan, bir o kadar da gencin işsiz kalması belirmiş durumdadır. Yoksulluk artmış durumdadır. En son İkinci Dünya Savaşı’nda böyle bir yoksulluğu yaşamıştı insanlarımız. Tarım bitmiş bir durumda. Türkiye, tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken şuanda dünyada tarım ithalatında birinci olduk. Yani, yurt dışından en fazla tarım ürünü alan ülke biziz. Artık Türkiye, üretmiyor. Biz kurulduğumuz günden bu yana ‘Üreten Türkiye’ diyoruz. Türkiye, sanayi ve tarım üretiminden koptu. Türkiye’yi yeniden üretimle buluşturmak istiyoruz. Türkiye, tarımda iflasa doğru gidiyor. Ama baktığımızda Tarım ve Orman Bakanını dinlediğiniz zaman çiftçimiz bayram ediyor, hiçbir zaman böyle bir zenginlik yaşamamış” diye konuştu.

Ergun, Türkiye’nin kurtuluş reçetesinin iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemden geçtiğini kaydederek, şöyle konuştu:
“Yolsuzlukta dünya birincisiyiz. Hukukun üstünlüğünün kaybedilmesinde yine aynı şekilde birinciyiz. Papua Yeni Gine gibi geri kalmış ülkelerle eşit seviyedeyiz. Türkiye, bu iktidar döneminde, özellikle de başkanlık döneminde, bütün verilerde klasmandan düştü. Bu dönemde, sadece yolsuzluk ve yoksulluk verilerinde artış yaşandı. O yüzden ben bu döneme hukuksuzluk ve kurumsuzluk rejimi diyorum. Çünkü kurumların iradesi ve geleneği ortadan kalktı. Artık hiçbir kurumun varlığını hissedemiyorsunuz. Sadece cumhurbaşkanlığı kurumunun varlığını hissediyorsunuz. Dikkat ettiyseniz, başı ağrıyan bile cumhurbaşkanlığına yönelmeye başladı. Kurtuluş olarak, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi görüyoruz. Türkiye’nin biran önce parlamenter sisteme geçmesi gerekiyor. İYİ Parti olarak, ittifak ortaklarımızla birlikte ana mücadelemiz bu ve bunu gerçekleştireceğiz. Eğer güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçersek, meclisin ve seçmenin önemi ortaya çıkar.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68