Erkol, Yatağanlılara Alzheimer’ı anlattı

Yatağan’da, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Üyesi Profesör Doktor Gökhan Erkol tarafından Alzheimer hakkında konferans verildi.

Erkol, Yatağanlılara Alzheimer’ı anlattı
 Yatağan Belediyesi’nin düzenlediği “Demans (Bunama) nedir” adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Üyesi Profesör Doktor Gökhan Erkol, Alzheimer hakkında bilgiler verdi.

Belediye Toplantı Salonu’nda Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen konferansta konuşan Erkol, sayısal verilerle dünyada ve Türkiye’de Alzheimer hastalığına yakalanma risklerini anlattı.

Bunamayı, kişinin zihinsel işlevlerinde, daha önce edindiği işlev düzeyine göre kötüleşmeyle giden klinik bir tablo olarak açıklayan Erkol, bunama yaşayan insanlarda, buna ek olarak davranış bozuklukları, sosyal ve mesleki aktivitelerde bozulmaların gözlendiğini söyledi.

Şuan dünyada yaklaşık 35 milyon Alzheimer hastasının olduğunu açıklayan Erkol, “Her 7 saniyede bir kişi bunuyor. Bu istatistiklere bakılırsa oldukça hızlı bir artış aslında. Eğer herhangi bir kesin tedavi uygulanmazsa bunayan insan sayısı 20 yıl sonra iki katına çıkacak” diye konuştu.

Bunayan insanların %70’inin Alzheimer hastalığına yakalandığını belirten Erkol, Alzheimer’in yıllık 315 milyar dolar ile kanser ve kalp hastalıklarından sonra dünyadaki en maliyetli hastalık olduğunu söyledi. Bu rakamın çoğunlukla tedavi rakamı olmadığını belirten Erkol, “315 milyar dolarlık maliyetin büyük bir çoğunluğunu, hastanın bakımıyla ilgili maliyeti ve hasta ile hastaya bakanın iş kaybıyla ilgili maliyeti oluşturuyor” dedi.

Türkiye’de Alzheimer’in görülme sıklığı hakkında bilgiler de veren Erkol, ülkemizde, 70 yaşın üzerinde bu hastalığa yakalanma riskinin %11 olduğunu ve yaklaşık 400 bin Alzheimer hastasının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68