Ermenek için santral ve maden ocağı girişini kapattılar

Karaman’da meydana gelen maden kazasında maden ocağında mahsur kalan madenciler için, enerji ve maden işçileri tarafından Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin girişi araç trafiğine kapatılarak “Yatağan, Ermenek olmayacak” denildi.

Ermenek için santral ve maden ocağı girişini kapattılar
 Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, santral ve kömür işletmelerinin önünde basın açıklaması yaptı.

Mesai başlamadan önce Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye (YEAŞ) bağlı Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müdürlüğü’nün önünde toplanan Maden-İş ve Tes-İş sendikalarına bağlı enerji ve maden işçileri, müdürlüğün girişini kapatarak basın açıklaması yaptı. Buradaki açıklamanın ardından Yatağan Termik Santrali önüne giden işçiler, santralin de girişini kapatarak basın açıklaması yaparak dağıldılar.

GELİ önünde işçilere basın açıklaması yapan Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkan Vekili Enver Asar, Ermenek’teki maden kazasında mahsur kalan madencilerin sağ olarak çıkartılma ümidinin giderek azaldığını belirterek Türkiye’deki işçi sağlığı ile ilgili ihmaller nedeniyle insan hayatının sudan ucuz hale geldiğini söyledi.

Ermenek’te yaşanan olayın, Soma’daki maden faciası ve İstanbul’daki asansör kazasından farklı olmadığını kaydeden Asar, “Özelleştirme, taşeronlaştırma, kuralsız ve güvencesiz çalışma, madenleri ve inşaatları işçi cehennemine dönüştürüyor” dedi.

İnşaat, enerji ve madencilik sektörlerinin en kârlı ve bir o kadar da en kanlı sektörler haline geldiğini öne süren Asar, çalışma hayatında kazanın olmadığını savunarak “İşveren işin bütün risklerini öngörmek, ona uygun önlemler almak ve uygun araç, gereç ve malzeme kullanmak zorundadır. Bu önlemler alınmıyorsa orada üretim yapılmamalıdır” ifadesinde bulundu.

Madenlerin sahibinin devlet, madenlerin kiralanması ve denetlenmesinden de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu vurgulayan Asar, şöyle konuştu:

“Bakanlık ve şirket yetkilileri ve tüm sorumlular hesap vermelidir. Kömür ocaklarının özelleştirilmesi, ocaklarda uygulanan hizmet alımı ve rödovans yöntemi ile kamusal denetimlerin gevşetilmiş olması ocakları işçi cehennemine çevirmektedir. Kömür ocakları kamulaştırılmalı, kömür üretiminde kiralama, taşeron, hizmet alımına son verilmeli ve çalışma hayatında felakete yol açan esnek ve kuralsız çalışma uygulamalarından vazgeçilmelidir.”

Asar’ın açıklamasının ardından GELİ’nin girişini araç trafiğine açan işçiler, araçlarla 2 kilometre uzaklıktaki Yatağan Termik Santrali önünde toplandı.

Santralin de girişini araç trafiğine kapatan işçiler adına basın açıklaması yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Teşkilat Sekreteri Kemal Özcan, maden işçilerine sadece toplu ölümlerde ve yaralanmalarda duyarlılık gösterildiği söyledi.

Ermenek’te yaşanan olayın ardından tüm hükümet ve devlet erkânının bölgeye gittiğini hatırlatan Özcan, Soma’dan Ermenek’e gitmek isteyen maden işçilerine gidiş izni verilmediğini kaydetti.

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için Ankara’ya yürümek istedikleri zaman kendilerine de izin verilmediğini hatırlatan Özcan, “Haklılığımız ve meşruluğumuz bir kez daha kanıtlandı. Eneri ve maden sektöründe derhal özelleştirmelerin durdurulmasını istiyoruz” dedi.

İşçilerden, iş yerlerine, nizamiye önünde araçlarından inip yürüyerek gitmelerini isteyen Özcan, şöyle konuştu:

“Bu santraller bizim evimiz. Bu santralleri kesinlikle özel sektöre teslim etmeyeceğiz. 410 gündür, gerek enerji işçileri gerekse maden işçileri bunu tekrar ediyor. Hâlâ bizim söylediklerimizi duymayanlar, kulaklarını kapatanlar ve gözlerini kapatanlar varsa lütfen kendine gelsin, çünkü bu işin sonu hiç iyi görünmüyor. Bizim açımızdan zafer, onlar için yenilgi olacaktır. Özelleştirmeciler Yatağan’da duvara toslayacak ve Yatağan geçilmeyecektir. Yatağan, Soma veya Ermenek olmayacaktır.”

İşçiler, açıklamanın ardından Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in öncülüğünde yürüyerek iş yerlerine gittiler.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68