Eski taşeron, yeni kadrolulardan “Vefa” ziyareti

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. bünyesinde çalışan ve firma ile Maden-İş Sendikası arasında yapılan protokolle sendikalı olan işçiler, sendikalarını ziyaret etti.

Eski taşeron, yeni kadrolulardan “Vefa” ziyareti
 Yatağan Termik Santrali özelleştirilmeden önce kamuda taşeron olarak çalışan maden işçilerinden, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. bünyesinde kadrolu olarak işe başlayanlar, firma ile Maden-İş Sendikası arasında yapılan protokolle, 30 Ocak 2015 tarihi itibarıyla sendikalı oldu.
Maden-İş Sendikası'na üye olan işçiler, Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi'ni ziyaret ederek protokol nedeniyle şube yönetimine teşekkür etti.
İşçiler adına konuşan İsmail Uzakgiden, özelleştirme sürecinde kadrolu işçilerin özelleştirme karşıtı eylemlerinde yanlarında olamadıklarını fakat kendilerinin aynı gemide olduklarını söyledi. Uzakgiden, yaptığı konuşmada, “Bizler, Sendikamızın protokol antlaşmasında 'Yeni işe alınacak işçilerde taşeron işçilere öncelik verilmesi' maddesini koydurmasıyla aynı işyerinde kadrolu olarak işe başladık. Bunu sağladığından ve sendika çatısı altında bizleri buluşturduğundan dolayı, öncelikle bundan önceki Şube Başkanımız Süleyman Girgin ve Şube yeni Başkanımız Osman İlhan ile yönetimine teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Şube Başkanı Osman İlhan ise, 1 Aralık 2014 tarihinde işyerlerinin alıcı firmaya devrolması üzerine 5 günlük işyerlerini terk etmeme eylemi gerçekleştirdiklerini, bu sırada taşeron olarak çalışan işçilerin ise yevmiye almadan çalıştığını söyledi.
5 günlük eylemin ardından işçilerle alınan kararla, alıcı firmayla görüştüklerini ve yapılan görüşmede alıcı firmanın yetkilileriyle bir protokol imzaladıklarını hatırlatan İlhan, “Bu protokol anlaşmasında taşerondaki işçi arkadaşlarımızın kadroya alınması, kamuda kalacak olan işçi arkadaşlarımızın haklarının korunması, 4-C'ye gidecek olan arkadaşlarımızın tüm haklarının alınması konusunda, yöremizdeki istimlâk mağduru ve işsizlerin öncelikli işe alınması konusunda taleplerimizin hepsi kabul edilmiştir” ifadelerinde bulundu.
Özelleştirme karşıtı eylemleri sayesinde, işçilerin hiçbir hakkını kaybetmediğini, aksine yeni haklar kazandığını belirten İlhan, şöyle konuştu:
“Aynı işyerindeki çileli taşeron işçilerine de omuz verdik, sırtladık ve onları bir adım daha ileri taşıyarak sendikalı işçiler olarak, yeni kazanımlarla işlerine devamlarını sağladık. Şimdi, taşerondaki arkadaşlarımız, kadroya geçmişler ve halen de geçmeye devam etmektedirler. İstimlâk mağduru yöremizdeki gençlerden işe alınmaya başlamıştır. Türkiye'nin dört bir yanındaki özelleştirmelerde, çalışan işçiler, sendikalar tasfiye edilip taşeron işçilerin işlerine son verilirken Yatağan'da bunun tam tersi yaşanmıştır. Sadece bu bile Türkiye işçi sınıfı tarihinde bir dönüm noktasıdır, işçi sınıfının şanlı tarihine altın harflerle yazılmayı hak edecek bir zaferdir. Özelleştirmeye belki durduramadık ama şunu iyi biliyorduk ki hiçbir emek boşa gitmemiştir ve mücadele halen devam etmektedir. Bizlerden özelleştirmeyi tek başımıza durdurmamızı bekleyenler ve bu mücadelede bizimle birlikte aynı cephede olması gerekenler önce bu mücadelenin neresinde olduklarını vicdanlarına bir sorsunlar. Geldiğimiz noktada Sendika çatısı altında arkadaşlarımızla hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz, çünkü mücadele bitmiş değildir. Hepiniz hoş geldiniz. Sendikamız çatısı altında sizlerle olmaktan mutluluk duyduk bize güç verdiniz. Birlikte daha iyi günlerin bizimle olacağına inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68