Eskihisarlılar, sahipsiz zeytin ağaçlarına talip oldu

Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’nde yaşayanlar, yıllar önce istimlak edilerek kömür çıkartılan ve daha sonrasında üzerinde zeytin yetiştirilen sahipsiz ağaçlara talip oldular.

Eskihisarlılar, sahipsiz zeytin ağaçlarına talip oldu

Yatağan Maden Direktörlüğündeki toprak döküm sahalarına 1991 yılından bu yana 195 hektarlık alana dikilen yaklaşık 47 bin zeytin ağacının bakımsız kaldığı ve sahiplenilmesi gerektiği iddia edildi. Türkiye Kömür İşletmeleri döneminde, 835 hektarlık toprak döküm alanlarında 1991 yılında başlayan ağaçlandırma çalışmaları sonucunda bugüne kadar; yalancı akasya, zeytin, fıstık çamı vd. ağaç türleri olmak üzere, 1 milyon 548 bin 845 ağaç fidanının dikildiği, zamanla hepsinin büyüyüp geliştiği açıklandı.

Özelleştirme sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne bırakılan zeytinlik alanlara talip olan Eskihisarlılar, gerekli girişimlerde bulundu.

Eskihisar Mahalle Muhtarı Cafer Ateş, Elektrik Üretim AŞ’ye dilekçeyle başvurduklarını belirterek, “Eskihisar Mahalle halkının kömür ocağı alanı TKİ Kurumu tarafından istimlak edildi. Buradaki işlemlerin ardından kapatılan ocak alanlarına zeytin ağacı dikildi. Buralar zeytin için çok elverişlidir fakat bakımsızdır. Buraları tekrar istimlak edilen halka geri verilmesini istiyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER