Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan iki önemli duyuru

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, yeni dönem Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC) eğitimleri ve işyerlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetinin yürütülmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan iki önemli duyuru
 Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nın yeni dönemde açacağı SRC kursları için müracaatların başladığını, kurslara katılmak isteyen esnafların kurs müracaatları için odadan bilgi alabileceğini açıkladı.

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, ayrıca 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işverenlerin İSG hizmetlerini kendilerinin yürütebileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekilleri, İSG hizmetlerini kendileri üstlenmek istemeleri halinde bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla(işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir. Eğitimler Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi ile yapılacak olup, eğitim için başvurular internet ortamında 28 Aralık 2015 – 15 Ocak 2016 tarihleri arasında //esertifika.anadolu.edu.tr adresinden yapılacak olup, kayıt bedeli 250 liradır. Ödeme Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden yapılacaktır. E-Sertifika programına kayıt yaptıran katılımcılar 15 Şubat 2016 tarihinde Açıköğretim Fakültesi Bürolarından temin edecekleri uzaktan öğretim tekniklerine göre tasarlanmış ders kitabı ve internet ortamında sunulan hizmetlerden yararlanarak eğitim tamamlama sınavına hazırlanacaklardır. E-öğrenme hizmetleri //esertifika.anadolu.edu.tr/Portal adresinde yer alan sertifika programları üzerinden 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren katılımcılar kullanıcı adı ve şifreleri ile eğitim hizmetine ulaşabileceklerdir. Sınavlar 7 Mayıs 2016 tarihinde belirli merkezlerde yapılacaktır. Katılımcılar başvuru sırasında sınav merkezini tercih edebilirler. Katılımcıların başarılı olabilmesi için sınavdan 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekmektedir. 50 ve üzeri puan alan katılımcılar “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Yürütümüne İlişkin İşveren veya İşveren Vekili Eğitimi Tamamlama Belgesi” almaya hak kazanacaktır.  Kendi işyerlerinin İSG hizmetlerini üstlenmek isteyen katılımcılar 15 Ocak 2016 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Esnaflarımız konu ile ilgili olarak odamıza gelerek bilgi alabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68