ESNAFA SIKI DENETiM

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü gıda üreten ve satan işyerlerine yönelik sürdürdüğü denetimlerini Ramazan ayı nedeniyle sıklaştırdı. İlçe Müdürü Veli Kanburoğlu; “Halkımızın sağlığı için denetimler mecburi. Belirlenen kriterlere uymayan iş yerlerine kanunda belirtilen cezalar aynen uygulanacak” dedi.

ESNAFA SIKI DENETiM
 Ramazan ayının gelmesiyle beraber gıda üreten ve satışını yapan iş yerlerine yönelik denetimlerini artıran Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Pazartesi günü pek çok iş yerini ani denetimlerle kontrolden geçirdi.

İlçe Müdürü Veli Kanburoğlu'nun da bizzat katıldığı denetimler sırasında; fırın, market, restaurant gibi iş yerleri kontrolden geçirilirken, hijyen konusuna özellikle dikkat çekildi ve esnaflar  “İşletme Kayıt Belgesi”nin bir an önce temin edilmesi konusunda uyarıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'İşletme Kayıt Belgesi' alınmasını zorunlu hale getirdiğini hatırlatan Veli Kanburoğlu; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda üretimi yapan işletmeler ile gıdaları satışa ve toplu tüketime sunan işletmelere 'İşletme Kayıt Belgesi' alma zorunluluğu getirdi.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında, Gıda işletmelerinin kayıt veya onay işlemlerine dair usul ve esasları belirlemeyi amaçlayan “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik” 17.12.2011 tarih ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik hükümlerine göre lokanta, kahvehane, bakkal, pastane, market, restoran, büfe, kantin ve çay ocağı gibi tüm yeni işletmelerin Belediyeden İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı'nı aldıktan sonra 30 gün içinde 'İşletme Kayıt Belgesi' almaları gerekmektedir daha önceden Belediyeden İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı'nı almış olan işyerleri ise en kısa sürede 'İşletme Kayıt Belgesi' alması zorunlu hale gelmiştir” dedi ve söz konusu belgeyi belirtilen tarihler arasında almayan işletmelere 2.375 TL para cezası uygulanacağını belirtti.

Ayrıca denetimler sırasında işyerlerinin fiziki koşullarının, hijyen standartlarının, personelinin kontrol edildiği görüldü ve denetimlerin yoğun şekilde devam edeceği konusunda iş yerleri uyarıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER