banner80

EuroVelo’nun Yatağan Ayağı Çalışmaları Sürüyor

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'na (EuroVelo) dahil olmak için rota belirleme çalışmalarına hız verilen Muğla'da, yılda binlerce turistin pedal çevirerek milyonlarca lira gelir bırakması hedefleniyor.

EuroVelo’nun Yatağan Ayağı Çalışmaları Sürüyor
 Her yıl binlerce turistin kullandığı Yunanistan'ın Atina kentine kadar gelen ağın Türkiye'den de geçmesi için çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda Muğla ve ilçelerinin ağa bağlanması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde çalışma yapılıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından GEKA’ya sunulan Doğrudan Faaliyet Desteği Projesi olan “Muğla’nın Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı ‘EuroVelo’ Potansiyeli Projesi”nin kabul edilmesiyle il genelindeki çalışmalara hız verildi.

Projeyle ilgili olarak saha çalışması yapmak üzere Yatağan’a gelen EuroVelo Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi ve EuroVelo Yurtdışı Koordinatörü Adnan Çangır, Yatağan’ın potansiyelini değerlendirdi.

EuroVelo Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, ağın Yatağan bağlantısını yaparak bölgedeki bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla potansiyel belirleme projesi hazırladığını söyledi. Ekmekçi, proje kapsamında Avrupa Bisiklet Ağı'na dahil olabilecek ana rotaların raporlama çalışmasını yaptıklarını kaydetti.

EuroVelo'nun 8'inci rotasının Atina'ya kadar geldiğine dikkati çeken Ekmekçi, ağın Kos üzerinden Bodrum'dan giriş yaparak Yatağan üzerinden Muğla merkeze iletilmesi ve buradan da Köyceğiz-Fethiye ve Antalya üzerinden devam etmesinin gündemde olduğunu ifade etti.

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz ile birlikte Muğla Merkez’e bağlı Çaybükü Mahallesi, Yatağan’a bağlı Bozüyük Mahallesi, Yatağan Merkez, Lagina, Katrancı, Yatağan-Milas ilçe sınırında yer alan Geyik Barajı ve Milas’ta yer alan Labranda antik kenti ile devam eden potansiyel değerlendirme gezisi sırasında, bölgedeki tarihi ve kültürel değerler, GPS kaydına alındı ve not edilerek hazırlanan rapora eklendi. Bu rapor daha sonra karar vericilere (yerel yönetimler, Turizm müdürlükleri, Orman müdürlükleri, Karayolları vb.) sunularak onayı beklenecek.

Projenin hayata geçirilebilmesi için yerel yönetimler, kamu kurumları ve STK’ların desteğine ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan EuroVelo Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi, “Muğla’daki görülmeye değer tarihi ve turistik yerleri bu ağa eklemeye gayret gösteriyoruz. Bu sayede Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’nın Muğla ayağa daha da ilgi çekici olacaktır. Çalışmalar kapsamında birçok kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde hareket ediyoruz. Bisiklet turizminin gelişmesi için bu işbirliği çok büyük önem arz etmektedir” dedi.

Bisiklet turizmi ile turizm çeşitliliğinin artacağına vurgu yapan Ekmekçi, bisiklet turizminin Avrupa’daki ülkelere yılda ortalama 44 milyar dolar getiri sağladığını söyledi.

Ekmekçi, şöyle konuştu: “Avrupa genelinde yılda 2,3 milyar adet günlük bisikletli turizm turu ve 20,4 milyon konaklamalı tur gerçekleştirilmektedir. Bu turlarda ortalama, günlük turlarda en az 15 Avro, konaklamalı turlarda ise en az 57 Avro harcama yapılmaktadır. Avrupa’daki bisikletli turizmin ekonomik getirisi yılda 44 milyar Avro’dur. EuroVelo ağı ise buraya yıllık 7 milyar Avro ilave katkı sağlamaktadır.”

EuroVelo hakkında bilgi veren EuroVelo Yurtdışı Koordinatörü Adnan Çangır, EuroVelo’nun, oluşturduğu veritabanını kullanan bisikletçilere büyük kolaylıklar sağladığını söyledi.

EuroVelo’nun Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından yönetilen Avrupa Birliği destekli bir proje olduğunu söyleyen Çangır, proje içeriğinin ise, tek bir Avrupa ağına, mevcut ve planlanan ulusal ve bölgesel bisiklet yollarının rotalarının dahil edilmesi olduğunu söyledi.

Çangır, şu şekilde konuştu: “EuroVelo bisiklet rotaları yaklaşık 70 bin km olarak planlanmış, 45 bin kilometresi tamamlanmıştır. EuroVelo yol levhaları Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan da görülebilir. EuroVelo, bisiklet rotalarının Uluslararası statüsü kazanmasına destek olur ve yapım aşaması için siyasi destek elde etmede yardımcı olur. EuroVelo bisiklet rotaları geçtiği ülkelerdeki şehirlerin prestij kazanmasına ve sosyo-ekonomik yapının geliştirilmesine destek sağlar.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68