Eyvah!.. kadınlar başkaldırdı…

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin EÜAŞ’Tan (elektrik Üretim Aş) alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlanması ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar özelleştirilmesine yönelik kararın resmi gazetede yayımlanmasının ardından Santrallerde ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin örgütlü olduğu Tes-iş ve Maden-iş Sendikalarının eylemleri aralıksız sürüyor.

Eyvah!.. kadınlar başkaldırdı…
 GELİ (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) Müdürlüğünde ve YEAŞ'ta çalışan kadın işçiler ile Enerji ve Maden emekçilerinin eşleri geçtiğimiz Cuma günü Saat 17.00’da Yatağan ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önünde toplanarak Muğla şivesiyle hazırladıkları basın açıklamasını okuyarak işyerlerinin sattırmayacaklarını haykırdılar. Yaklaşık 200 kadın yanlarında çocukları ile birlikte Madenci heykeli önünde toplanırken eşleri de kadınlara destek verdi. Ellerinde “yetti gari sattırmeycez”, “sata sata usanmadıla”, “Dik dur erim, seninle beraberim”, “gelceniz vaasa, görcenizde vaa”, “yettiniz gari”, “satcekleemiş! haa oldu gari” gibi Muğla şivesiyle yazılı dövizler taşıyan kadınlar açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaparken, bir gurup maden işçisi Kısa süreli olarak Yatağan-Milas karayolunda trafik akışını durdurdu. Sendikacıların uyarıları ile yol hemen trafiğe açılırken yoldan geçen araç sürücüleri kornalarla eyleme destek verdi.

GELİ İşletmesinde maden işçisi olarak çalışan Tuğba Bayrı açılış konuşmasını yaparken, maden emekçisi Şenay Tuncay yöre şivesiyle basın açıklamasını okudu. Tuncay yaptığı açıklamada, “30 seneden bere tuttudula özelleşcek özelleşcek deye. Satı Sata elde avuşda bişe galmadı. Satıp  savırdılaa. Hindi de hepimizin gursaanda ekmee  olan kömür ocaannan santralı satıyolaa. Biz eskiden kööleemizde kömürün tozunu hayvan  yarılana saraadık eyileşdisin deye. Bileyomazdık ki evleemizi ısıtceni. şavk olup aydınletceni. Bu kömür ocaannan santral sayesinde yatıganın nöfusu 3 bindi hindi oldu 20 bin. Ugudan  zehrini yuttuk, tozunu yuttuk, hasta olduk, aaçlamız gurudu, tarlılamızdan tokadlamızdan olduk. Kööleemiz galdırıldı. Gabirliklemizin bile yeri denişti. Eski anılamızı  bıraktık bu gara elmas için. Tüm buna olurken  bilem santrallamızı gelinnik gız belledik Kötülemedik. kusurlaanı  giderelim deye ureştik. Hindi her bişeesi tamam oldu. evvelki gibi zehir solumaz olduk. gızannamızın kimisi işe girdi kimisi iş umudunnan beklepduru. Biz devletimiz için unnca cefaya gatlandık. undan soona hindi de tuttuumuşla satcez depdurulaa. Satcesiniz de elektrik mi ucuzlecek sanki? Çocuklaamız iş saabı mı olcek? Yatıganın nöfusu mu artcek? Evleemiz, taala tokadlamız daha hazla mı para etcek? Havucun, ilananın, sarı böölcenin fiyatı mı artcek?  Yoksa bunnaa artık para ediyomaz mı olcek? Sattıgları zaman bollugdan yatıgan esnafının yüzü mü gülcek? Daha hazla şefte mi etceklee? Hem günah deemi unca milletin emeennen gurulan bu yerlere satmek, Niden satıpdurusunuz? Bubenizin malı mı bunnaa. Hindi gıdan sattınız sattınız da memliket pek mi  zengin oldu? Şimdi dosdooru deeveen baken… Bu yerlee zararmı edibatı yoksa kar mı edibatı? Kar edibatırsan neyinize sıkıldınız da satıpdurusunuz? Yettiniz Gari! Biz budugan eza çektikten sonaa bunarı satıyoz deyennere haggımızı Helal ediyomez. Allah’a havale ediyoz. Yatıganlılarnan, Melaslılarnen,Moolalılarnan hep baba olcez, sattırmecez” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2013, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68