Fatura itirazları hakkında AYDEM’den açıklama

Elektrik faturalarının zamlı olarak gönderildiği hakkında çıkan yayınlar ile ilgili AYDEM tarafından açıklama yapıldı.

Fatura itirazları hakkında AYDEM’den açıklama
 Türkiye genelinde ulusal elektrik tarifelerinin uygulandığı ifade edilen açıklamada, ulusal elektrik tarifelerinin ve faturalardan alınan birim bedellerinin EPDK tarafından bütün Türkiye’de ve Ege Bölgesinde aynı şekilde uygulandığı belirtildi. Öte yandan açıklamada, AYDEM ’in herhangi bir keyfi uygulamasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

Son zamanlarda AYDEM müşterilerinin yüksek fatura itirazlarına yönelik AYDEM Müşteri İlişkileri Müdürü Hüseyin Bahadır Gök, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Elektrik satışında uygulanacak fiyatlandırma esasları 4628 Sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 4/2 maddesi ve 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunun 17/1 maddesi ile verilen yetkiye istinaden Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca (“EPDK”) belirlenmektedir. Elektrik tüketim faturaları, gerek AYDEM ’in faaliyet gösterdiği Aydın, Denizli ve Muğla illerinde gerekse ülke genelinde, yürürlükte olan mevzuat gereği ve EPDK tarafından üçer aylık periyotlar halinde belirlenen, Ulusal Tarifede yer alan elektrik satış fiyatlarına göre düzenlenmektedir.

İçinde bulunduğumuz kış aylarındaki hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin altında ve geçmiş yıllara göre çok daha soğuk bir kış mevsimi bölgemizde yaşanmaktadır. Hissedilen bu soğuk karşısında ısınmak için daha fazla ısıtıcı kullanılması, elektrik tüketim miktarında artışa sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise müşterilerimiz yüksek tutarlı faturalar ile karşılaşmaktadırlar. Zira EPDK tarafından yapılmış bir fiyat artışı olmaması nedeniyle, AYDEM ’in elektrik faturalarına yansıttığı bir fiyat artışı olmamıştır. Müşterilerimizin artan tüketimi dışında ödeme yapılacak fatura tutarını değiştirecek bir etken bulunmamaktadır.

Son zamanlarda, müşterilerimiz Müşteri İlişkileri Merkezleri’mizi ziyaret ederek veya İletişim Merkezi’mizi arayarak fatura itirazlarında bulunuyorlar. Gelen itirazlar titizlikle incelenmekte, ölçü devresinde kontroller yaptırılmaktadır. Ancak düzenlenen faturalarda her hangi bir hata tespiti bulunmamıştır. Gelen şikâyetlerin büyük bir çoğunluğu, elektrikli soba, klima, katalitik vb. elektrikli ısıtıcılar ile ısınma ihtiyacını karşılayan müşterilerimizden gelmektedir. Gelen şikâyetlerin ilçe bazında incelemesi yapıldığında ise, Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye gibi tatil beldelerimizden geldiği görülmektedir.

Faturasında bir hata olduğunu düşünen müşterilerimizin en yakın Müşteri İlişkileri Merkezlerimize başvurması halinde ilgili sayaçlar tarafımızdan titizlikle kontrol ettirilecektir. (AYDEM Basın Birimi)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95