Feragatnameler Yatağan İşçisini Huzursuz Etti

Seyitömer Termik Santrali ve bağlı kömür ocağının özelleştirilmesinin ardından 4-C kapsamına geçmek isteyen işçilere imzalatılan feragatnameler Yatağan işçisini de rahatsız etti. Durum sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Yatağanlı işçiler tarafından da gündeme getirildi.

 Feragatnameler Yatağan İşçisini Huzursuz Etti
 Seyitömer Termik Santrali’nin kömür ocaklarıyla birlikte özelleştirilmesinin ardından, 4-C kapsamına geçmek isteyen işçilere imzalattırılan feragatnameler Yatağanlı işçilerin gündemini de meşgul etti.

Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla tepkilerini dile getiren işçiler, verilen sözlerin tutulmadığını iddia ederlerken, işçi ve işçi ailelerinin mağduriyetinin had safhada olduğu belirtildi.

Söz konusu feragatnamelere Kütahyalı işçiler tarafından gösterilen tepkilerde; “İşçiyi mağdur etmeyeceğiz sözleri verildi, başka kurumlara nakil sözleri verildi, TKİ’nin başka işyerine nakil sözleri verildi, 4-C’li olanlara kamu kurumlarına atama yapılması için yasal düzenleme yapılacağı sözleri verildi, ancak sonunda verilen sözlerin hiçbiri tutulmadığı gibi işçinin geleceği Santrali olan firmanın insafına bırakıldı.

Firma ise 4-C’ ye gitmek isteyen işçilere kendi isteği ile ayrıldıkları için İhtar tazminatlarından vazgeçtiklerini bildiren Feragatnameler imzalamalarını istiyor. Yasa gereği özelleşen işyerlerinde devir tarihinden itibaren 6 ay içinde işveren tarafından çıkarılma olursa işçi 4-C’ye geçebiliyor, Aksi halde geçemiyor” gibi ifadeler kullanılması dikkat çekti.

Söz konusu feragatnameleri 4-C’ye geçmek isteyen çok sayıda Kütahyalı işçinin imzalamak zorunda kaldığı da öğrenilirken, bu sayının artabileceği ve en az 500 ailenin 4-C kapsamında Kütahya dışında başka yerlere gitmeye hazırlandığı iddia edildi.

Yatağan Yılbaşına Kadar İhaleye Çıkacak İddiası

Ayrıca,  Yatağan, Yeniköy,  Kemerköy Santralleri ve kömür ocakları için de danışman firmalar aracılığıyla envanter çıkarma çalışmalarının yapıldığı ve söz konusu santrallerin yılbaşına kadar  ihaleye çıkarılması için çalışmalar yapıldığı da iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 19:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakki caglar
Hakki caglar - 7 yıl Önce

hukumetin bu konuda ikna etmek sayin kumluya dusuyor ancak o akil oldugundan hukumetin bakani gibi cirit atiyor en son ornek sozlesmeler

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68