FETÖ’nün darbe kalkışmasına bir tepki de MUTSO’dan

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, tüm Türkiye’deki ticaret ve sanayi odalarıyla eş zamanlı yaptıkları basın açıklamasıyla, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) askeri darbe girişimini kınadı.

FETÖ’nün darbe kalkışmasına bir tepki de MUTSO’dan
 Muğla Ticaret ve Sanayi Odası(MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, oda hizmet binasında yaptığı basın açıklamasında, FETÖ ve PDY’nin darbe kalkışmasının “hainlik” olarak değerlendirdi.

Karakuş, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında, 15 Temmuz gecesi milletin ve milli kurumların, demokrasiye kasteden alçakça bir saldırıyı önlediğinin altını çizdi.

Darbe kalkışmasını öğrendikleri ilk anda tepkilerini ortaya koyduklarını hatırlatan Karakuş, “Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır” dedi.

Karakuş, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve Meclis’teki tüm siyasi partileri, cunta heveslileri karşısında sergiledikleri dik duruştan dolayı kutladığını belirterek, “Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkürler ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz” diye konuştu.

Gücünü sandıktan, yetkiyi ise milletten almayan bir idareyi istemediklerini ve Türkiye için demokrasi dışında bir seçenek görmediklerini aktaran Karakuş, açıklamasında, “Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır” ifadelerine yer verdi.

Karakuş, milletin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla darbe kalkışmasından hem demokrasiyi, hem de birlik ve beraberliği güçlendirerek çıktıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 oda ile borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin birliğine, kardeşliğine ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Özel sektör olarak, ülkemizi ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışarak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim. Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz. Devletimiz ve ülkemiz var oldukça bizde varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95