Fıstık Çamları Ölüyor

Yatağan’a bağlı pek çok köyde orman köylüsünün geçim kaynağı haline gelen fıstık çamlarının pek çoğunun 250-300 yaş arasında olduğu öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Yangın Komisyon Toplantısı’nda durumun hassasiyetine değinen Yatağan Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek; “İşletmemiz bünyesinde bulunan 8695 hektar ormanlık alanın sadece yüzde % 5’ini fıstık çamları oluşturuyor. Mevcut ağaçlarında bir çoğu çok yaşlı. Bu nedenle Müdürlüğümüz bünyesinde başlattığımız gençleştirme çalışmaları var” dedi.

Fıstık Çamları Ölüyor
 Yatağan’da pek çok orman köylüsünün en önemli geçim kaynağı haline gelen fıstık çamlarının yaş ortalamasının çok yüksek olması Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. 
Konuyu, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen Yangın Komisyon Toplantısı’nda gündeme getiren Yatağan Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek, 8695   hektar orman arazisinin Yatağan İşletmesi’nin sorumluluk alanında bulunduğunu belirterek; “Bu ormanlık arazinin % 85’ni kızılçam ormanları oluşturuyor. Fıstık çamlarının oranı ise sadece % 5. Yarım asırdır bu çamların hasatını köylülerimiz gerçekleştiriyor ancak mevcut ağaçların yaş ortalaması çok yüksek. 
Bu nedenle İşletme Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği gençleştirme çalışmaları mevcut. Bu çalışmalar kısa süre içinde tamamlanacak” dedi. 
Ayrıca, toplantı sırasında söz alan GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu, müessese tarafından yürütülen yeniden ağaçlandırma çalışmalarını hatırlatarak; “Bilindiği üzere altındaki kömürü aldığımız çok geniş bir araziyi yeniden ağaçlandırdık. İlk etapta dikilen akasya ağaçlarıyla bölgenin en büyük akasya ormanlarına sahibiz. Son dönemde ise bölgenin en önemli tarım ürünlerinden olan zeytin ağaçlarının dikimine ağırlık verdik. 
Ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Yeni ağaçlandırılacak olan bölgelere fıstık çamı dikimi yapılarak bu ağaç türünün bölgemizde yaşatılması sağlanabilir” şeklinde konuştu. 
Bilindiği üzere özellikle Katrancı Köyü ve çevresindeki fıstık çamlarının mülkiyet sorunu pek çok kere gündeme gelmiş, arazilerin tapu devrini talep eden köylüler İşletme Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ağaçlandırma çalışmalarına temkinli yaklaşmıştı. 
Köylülerin durumun ciddiyetinin farkına vardığını belirten Yatağan Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek; “Artık köylülerimiz fıstık çamı dikimini kendileri talep ediyor. Amacımız pek çok ailenin geçim kaynağı olan fıstık çamlarını yaşatabilmek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER