Gazetecilik mi, Tetikçilik mi ?

Gazetecilik mi, Tetikçilik mi ?

Gazetecilik mi, Tetikçilik mi ?

Uzun süredir ilçemizde gazetecilik mesleğini icra etmeye çalışırken karşılaştığım en büyük sıkıntılardan birisini paylaşmak istedim bu ilk gün ki köşe yazımda.

Doğan gurubundaki görevim gereği hem ilçemizde hem de komşu ilçelerde bu görevi sürdürdüğüm için çok fazla Yatağan,daki yerel haberlerin içerisinde bulunamama rağmen karşılaştığım en büyük sorun, vatandaşlarımızın bizlerden olan beklentilerini ne ölçüde giderebildiğimiz. Birlikte görev yaptığım diğer muhabir arkadaşlarımın da bahsedeceğim konularda benimle hemfikir olduklarını çok iyi biliyorum.

İlçemizdeki bir sorunun veya kendi yaşadıkları bir sıkıntıyı gazetemize haber olarak taşımamızı isteyen bir çok vatandaşımız kendileriyle görüşmeye gittiğimizde bizlere “bizi çekmeseniz” veya “benim adımı kullanmasanız” gibi ifadelerle yaklaşarak çekincelerini dile getiriyorlar. Nedir bu çekinceleri, şikayetçi olacakları konuda ilgili makam veya mercinin kendilerini hedef alacak olması. Bir çok konuda bu anlaşılabilir bir durum, ki biz gazeteciler olarak haber kaynağımızı açıklamak durumunda değiliz. Ancak söz konusu şikayetleri bireysel konularda olunca iş farklı tabi ki. Mesela mahallelerindeki çöplerin toplanmaması, sokaklarından sürekli yüksek hızla geçen araçlar, okulların bacalarında filtre olmadığı için evlerinin balkonlarının kirlenmesi, kaçak kömür kullanımına göz yumulması, vs. vs. bunlar sadece örnek olarak verdiğim birkaç konu. Zaten dile getirmiş olduk ta.

Öte yandan birde konunun muhatabı olan kişi ve kurumların bizlere geri dönüşü var. Kimi zaman hiddetli, kimi zaman kinayeli, nadiren de olsa hoşgörü ve nezaketle; “Bu haber mi şimdi”, “siz kendinizi gazeteci mi zannediyorsunuz”, “siz kendi işinize baksanıza”, “gösteririm ben sana haber yapmayı” falan gibi tepkiler alırken, nadirde olsa, “teşekkür ederiz bu konudan inanın bilgimiz olmamıştı, derhal gereğini yapacağız”gibi cevaplarda almıyor değiliz.

Yaklaşık 9 yıldan bu yana bu mesleği yapmaya çalışıyorum ve bu güne kadar hiç kimseye iftira niteliğinde veya şahsi öç alma duygusuyla bir haber yapmadım. Kimsenin verdiği gazla veya karşısındakinden intikam alma duygusuyla getirdikleri bilgi ve belgelere prim vererek habere konu etmedim. Ancak elimize ulaşan bilgi ve belgelerin doğruluğunu teyit ettikten sonra, kamu yararı taşıdığına inanarak haber yaptığımız ve haber kaynağı olarak adı bizde kalan çok sayıda okurumuzun olduğu da bir gerçektir.

Bizler gazeteciyiz, tetikçi değil...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68