Gaziler, Gaziler Günü’nde anıldı

Yatağan ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Gaziler, Gaziler Günü’nde anıldı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Yatağan ilçesindeki Kuvâ-yi Milliye Parkı’nda tören düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Tabip Hava Binbaşı Serkan Sorkaç, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yatağan Jandarma Komutanlığı Merkez İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Ahmet Şarman yaptı.

Şarman, 2002 yılında 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak kabul edildiğini belirterek, “1. Dünya Savaşı’ndan sonra cennet vatanının topraklarını işgal eden işgal güçlerine karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde şerefli bir kurtuluş mücadelesi verilmiştir. İşte bu Kurtuluş Savaşı’nda batı cephesinde, Kütahya-Eskişehir üzerinden Türk ordusuna son darbeyi vurup Ankara’yı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar 13 Ağustos 1921’de yeni bir saldırı başlattılar. 23 Ağustos 1921’de başlayan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya Savaşı’nda atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa’ya 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik ve mareşallik unvanı vermiştir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER