GEKA projesinin yazılı eserleri, Toksöz’e takdim edildi

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak çalışmalar için Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projenin içerisinde yer alan tanıtım ve araştırma kitapları, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’e takdim edildi.

GEKA projesinin yazılı eserleri, Toksöz’e takdim edildi

Yatağan Kaymakamlığı’nın başkanlığında hazırlanan ve GEKA tarafından onaylanan proje kapsamında Stratonikeia ve Lagina’da çalışmalar gerçekleştiriliyor. Her iki alanda temizlik, restorasyon, alan düzenlemesi ve tanıtım çalışmaları gerçekleştiriliyor. Projede, Stratonikeia’da Kuzey Şehir Kapısı ve meydan sütunları ile kanalizasyon sistemi restorasyonu iki farklı alanda mozaik üzerinin çatı ve cam ila kaplanması, Osmanlı Dönemi köy meydanı ve yollarında temizlik ile alan düzenlemesi ve Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli olup restorasyonu tamamlanan Ali Aydın ve Osman Eskişar evleri içinin tefrişine yönelik çalışmalar yer alıyor.

Proje doğrultusunda, Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt tarafından hazırlanan “Stratonikeia Çalışmaları 5 – Stratonikeia ve Kutsal Alanları” adlı kitap ile Stratonikeia’da görev yapan akademisyenler tarafından hazırlanan “Stratonikeia Çalışmaları 4 – Mimari, Heykel ve Küçük Buluntu Araştırmaları” adlı kitap, Yatağan Belediye Başkanlığı’nda düzenlenen törenle, Bilal Söğüt tarafından Başkan Mustafa Toksöz’e takdim edildi.

Kitaplar hakkında bilgi veren Söğüt, “Her iki kitabımız da Yatağan Kaymakamlığı başkanlığında hazırlanan ve GEKA tarafından kabul edilen proje kapsamında hazırlanmıştır. Bu kitaplar, Stratonikeia ve Lagina ile ilgili bölgenin tarihini içeren antik dönemden günümüze eserlerin yer aldığı toplu tek eser. Kitabın içerisine 30 sayfalık İngilizce özet de yazdık. Bu da kentin ve kentteki çalışmaların uluslararası arenada tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bölgenin tanıtımı açısında büyük destek sağlayacak kitaplarla ilgili çalışmalar, destek geldikçe devam edecektir. Her şey Yatağan için. Çalışmalarımız sırasında desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Belediye Başkanımız Mustafa Toksöz’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56