GEKA,nın Kültür Hizmeti!

GEKA,nın Kültür Hizmeti!

GEKA,nın Kültür Hizmeti!

Hafta içinde GEKA tarafından e-mail ile bir haber gönderildi.

Haberin konusu ise, kısa adı GEKA olan Güney Ege Kalkınma Ajansı,nın kaynak desteğinde ve öncülüğünde yapılan bir kültür hizmetiydi.

 Denizli ilinin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Beldesi,nde, 800 yıldan beri bilinen, önemli bir sanat olarak yaşatılan “Bıçakçılık Geleneği”nin, daha geniş olarak tanıtılması amacıyla, “Kılıçta Bıçağa Kitabı” hazırlanmıştı.

Yörenin ticari ve sosyal yaşamında önemli bir yeri bulunan bu sanatın, yaşatılması ve tanıtımı için yapılan bu hizmeti, ben de önemli bir kültür hizmeti olarak gördüğüm ve kültürel ağırlıklı yazılara daha çok yer verdiğim için, konuyu köşe yazıma taşımak ve okuyucularımızla paylaşmak istedim.

Bunu yaparken de, kısa adı GEKA olan Güney Ege Kalkınma Ajansını kısaca okuyucularımıza bir anımsatmak isterim.

Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla, Denizli ve Aydın illerini görev kapsamı içine alan, bölgesel bir kalkınma ajansıdır.

Gerek kapsamı içindeki illerin, gerekse her üç ili ilgilendiren konularda kalkınma projelerine kaynak desteği veren önemli bir kuruluştur.

GEKA Yönetim Kurulu da, her üç ilin Valileri, Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarının katılımından oluşmaktadır.

GEKA,nın yönetim kurulu Başkanlığını da her üç ilin Valileri birer yıllık sürelerle yürütmektedir. Her üç ili aynı anda ilgilendiren projeler veya her ili kendi bazında ilgilendiren projeler, GEKA yönetim kurulunda görüşüldükten sonra, uygun görülen projelere gerekli kaynak desteği verilmektedir.

İşte, 800 yıllık bir geçmişi olan bıçakçılık geleneğini yaşatmak için hazırlanan “Kılıçtan Bıçağa Kitabı” da böylesi kültürel bir çalışmadır.

Bana atılan e-mailden de öğrendiğim bilgiye göre,  GEKA uzmanları ve yetkilileri, Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan beldesine yaptıkları bir ziyarette, Belediye Başkanı Tuncer Tunçbilek ve bıçak üreticilerini ziyaretleri sırasında, bu geleneğin sürdürülmesi ve bu konuda bir kitabın hazırlanması doğrultusundaki teklifi olumlu görerek, bu fikri GEKA yönetim kuruluna ulaştırmışlar, hazırlanan bir kitapla da tanıtılmasında yarar görülmüş.

 Bu fikirden hareketle de “Kılıçtan Bıçağa Kitabı” da, GEKA kaynağı ile hazırlanarak kültürel bir yayın hizmeti olarak ortaya çıkmış.

Yatağan beldesinde, günümüzdeki modern savaş silahları yok iken, Osmanlı Ordularının ihtiyacı olan kılıçlar bu küçük iş yerlerinde hazırlanmış.

Ordularda kesici silahların zamanla önemini kaybetmesiyle, Yatağan beldesindeki atölyelerde, sadece kaliteli bıçaklar yapılmaya devam edilmiş

İşte 800 yıllık gelenek, kaybolmadan yaşatılarak bu günlere gelinmiş.

Hazırlanan kitap da, bu konuda ortaya çıkan önemli bir kaynak olmuş.

Ben de, bu geleneğin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için, GEKA,nın yaptığı hizmetin çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum.

O nedenle de, GEKA yönetim kurulu üyelerini, GEKA Genel Sekterliği çalışanlarını ve Yatağan Belediye Başkanını içtenlikle kutluyorum.

GEKA,nın sorumluluk alanındaki Muğla, Denizli ve Aydın illerinde buna benzer pek çok çalışmanın yapılabileceğini belirterek, benzeri kültürel hizmetlerin bundan böyle de  devam etmesini temenni ediyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68