Geldikleri Gibi Gide‘ME’diler!

Yatağan Termik Santrali ve GELİ Müessese Müdürlüğü’nü özelleştirmelere hazırlamak için iş yerlerinde incelemelerde bulunmak üzere Yatağan’a geldikleri iddia edilen Bakanlık yetkilileri maden işçilerinin gazabına uğradı. 4 kişilik ekibin GELİ Müessese Müdürlüğü’nde incelemelerde bulunduğunu haber alan işçiler müdürlük binasını basıp ekibi yaka paça dışarı attılar.

Geldikleri Gibi Gide‘ME’diler!
HABERİN GALERİSİ
GELİ İŞÇİLER

GELİ İŞÇİLER

 Bakanlık yetkililerinin GELİ Müessese Müdürlüğü ve Yatağan Termik Santrali üzerinde özelleştirme öncesi incelemelerde bulunduğu iddiası GELİ’yi karıştırdı.

4 yetkilinin GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu ile görüşme halinde olduğunu öğrenen işçiler Müdürlük binası önünde eylem yaptıktan sonra bütün engellemelere rağmen binaya girerek görüşme odasını bastı.

Müessese Müdürü Emiralioğlu ve güvenlik görevlilerinin bütün uyarılarına rağmen durdurulamayan işçilere ESM ve Türk Enerji Sen üyesi memurlar da destek verirken, ekibin işletmeden derhal ayrılacağı sözünü veren Kenan Emiralioğlu’nun; “Herkesi sakin olmaya davet ediyorum. Onlar görevlerini yapan devlet memurları. Bu şartlar altında çalışmaları imkansız. Onları güvenli bir şekilde dışarı çıkaracağız” ifadelerini kullanmasıyla görüşme odasını boşaltan işçi gurubunun bina içinde sürdürdüğü eylem devam etti.

Devreye Sendika Temsilcileri Girdi

GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu’nun yetkililerin ayrılacağı sözünü vermesinin ardından devreye giren Maden-İş Sendikası temsilcileri işçileri bina dışına çıkılması için ikna ederken, eylem uzun süre bina önünde de devam etti.

“KİT’ler halkındır satılamaz”, “KİT’ler vatandır satılamaz”, “Özelleştirme için gelen dostumuz değil, düşmanımızdır”, “Direne direne kazanacağız” gibi sloganlar atan işçiler, Bakanlıktan geldiği iddia edilen yetkililerin bir an önce işletmeyi terk etmeleri için megafonlarla çağrı yapmaya devam ederlerken, 4 kişilik ekip bir süre sonra ticari taksiyle işletmeyi sloganlar arasında terk etti.

Meydana gelen olaylar sonrası bilgi aldığımız Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından görevlendirilen hukuk danışmanlarının özelleştirme planları öncesi iş yerlerinde incelemelerde bulunduğu bilgisi alınması üzerine kendilerini Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde takip ettik. Bunun sonucunda işçilerimiz haklı tepkilerini GELİ Müessese Müdürlüğü’ndeki görüşmeler sırasında gösterdiler. Ancak can sıkıcı bir olay meydana gelmemesi için elimizden gelen gayreti gösterdik. İşçilere yetkililerin can güvenliğinin bize emanet olduğunu söyledik ve kendilerine bir zarar gelmesine müsaade etmeden uzaklaştırdık. Özelleştirme yağmasına Yatağan’da geçit vermeyeceğimizin bilinmesi açısından gösterilen tepki bir örnektir. KİT’ler halkındır satılamaz. Özelleştirme için gelen dostumuz değil, düşmanımızdır. Mücadelemizin kanımızın son damlasına kadar devam edeceğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Enerji İşçilerinden Santral Önünde Eylem

Ayrıca GELİ’ de meydana gelen olayları haber alan Yatağan Termik Santrali işçileri de santral önünde toplanarak eylem yaptı.

Açılan pankartlar ve atılan sloganlarla Yatağan’da özelleştirmeye geçit verilmeyeceğinin sinyalleri verilirken, Tes-İş Sendikası Başkanı Fatih Erçelik; “Yatağan’da özelleştirmeye geçit vermeyeceğimizi defalarca ispatladık ve ispatlamaya da devam ediyoruz. İşçi kardeşlerimizin gösterdiği haklı tepki ortada. İşyerleri bizimdir, halkındır satılamaz, peşkeş çekilemez” ifadelerini kullandı.

“Hukuki Zemin Hazırlıyorlar” İddiası

Ayrıca olaylar sırasında ortaya atılan iddialar; “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından görevlendirilen hukuk danışmanları hukuki engelleri çözmek için çalışmalarını sürdürüyor” yönünde oldu.

Bakanlığın ekip tarafından sunulan raporlara göre çalışmalarını sürdüreceğini iddia eden işçiler; “İşyerlerinde incelemelerde bulunan ekip, Bakanlık tarafından görevlendirilen hukukçular heyetidir. Bunlar Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santralleri ile kömür ocaklarında kurum içi ve kurum dışı sözleşmelerin hukuki boyutlarını, üçüncü kişilerle yaşanabilecek hukuksal sorunları tespit edip Bakanlığa buna göre rapor veriyorlar ve bu raporlar doğrultusunda iş yerleri hukuki açıdan özelleştirilmeye hazırlanıyor” dediler. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68