"Geleceğe Nefes" olacak fidanlar toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım'da, tüm Türkiye'de olduğu gibi Yatağan ilçesinde de ağaç dikim etkinliği yapıldı.

"Geleceğe Nefes" olacak fidanlar toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım'da, tüm Türkiye'de olduğu gibi Yatağan ilçesinde de ağaç dikim etkinliği yapıldı.

"Geleceğe Nefes" sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik Nebiköy Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Geleceğe Nefes programı kapsamında 81 ilde eş zamanlı saat 11.11'de başlayan etkinliğe Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkan Vekili İsmail Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yatağan Orman İşletme Müdürü Mustafa Oral, koordinasyonu Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında cennet Türkiye’ye, geleceğe, daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünya idealine ulaşmak için milletçe toprağa can, geleceğe nefes olmak için bir arada bulunmanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

Oral, burada yaptığı konuşmada, “Toprağa bırakacağımız her tohum, her bir fidan daha yeşil bir Yatağan’ın inşası, sağlıklı nesillerin yetişmesi adına geleceğimize nefes olacaktır. Dikeceğiniz her fidan dizlerle büyüyüp yeşerecek, böylece yeşil bir doğa ve temiz bir dünya sorumluluk bilincinin gelecek kuşaklarımıza taşınmasını sağlamış olacaktır. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fidan dikerek yeşille beraber yaşamanın doğaya faydalı olmanın tadına bir daha kavuşmuş olacağız. Toprakta hayat verdiğiniz fidanlar, bu ülkenin doğası ve geleceği sizlere hep minnettar kalacaktır” dedi.

Belediye Başkan Vekili İsmail Kaya ise, “Dün ölümünün 82’nci yılında minnet ile andığımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, çevreyi güzelleştiren ağaçlardır. Ağaçları güzelleştiren temiz çevredir. Bizler de Yatağan Belediyesi olarak bu çevre bilinci ile yaptığımız artezyen kuyusu ve sulama sistemleri ile birlikte ağaç dikip çimlendirdiğimiz 15 Temmuz Şehitleri Parkımız, Madenci Heykelinin oradan başlayarak Cumhuriyet Caddesi’ni ve mahallelerimizde yapılan sosyal tesislerimizin etraflarında, parklarımızda,  bunun gibi gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz tüm projelerimizde ağaç dikip çimlendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. Yine artezyen kuyu ve sulama sistemleri ile birlikte bulvar çalışmamızda modern ağaçlar dikilerek çimlendirilmesi için karayolları görüşülmüş olup güzel bir şehir geçişi görünümüne kavuşması sağlanacaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi hedefiniz zümrüt yeşili Türkiye, zümrüt yeşili bir Yatağan fotoğrafı çıkarmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve çalışacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, fıstık çamı, ceviz, badem, servi, biberiye, zakkum ve kekikten oluşan 2 bin fidan, belirlenen alana dikildi.

Öte yandan, Yatağan Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz ve polis ekipler, etkinliğe katılan çocuklara, maske hediye etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin Cengiz G
Hüsamettin Cengiz G - 11 ay Önce

Güzel bir çalışma.Yetkililere Tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner68