GELİ 2013 İçin Kaygılı

Muğla Vergi Dairesi Başkanı Zafer Evci’nin 2012 yılı Kurumlar Vergisi şampiyonunu Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)'ye bağlı Güney Ege Linyit İşletmesi (GELİ) olarak açıklamasının ardından, dün Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven beraberinde Garnizon Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez ile birlikte Kenan Emiralioğlu’na tebrik ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında GELİ’nin her yıl kar oranını artırdığını dile getiren Müessese Müdürü Emiralioğlu, 2013 yılı için de değerlendirmelerde bulunarak; “Bilindiği üzere çıkartılan kömürün neredeyse tamamı santrallere temin ediliyor. Bakım sürecinde olan Yatağan Termik Santrali’nin kömür ihtiyacının az olması bizim satışlarımızı da etkileyecek. Gelecek yıl için bu yıl ki rakamları yakalamamız kolay değil” dedi.

GELİ 2013 İçin Kaygılı
 2012 yılı Muğla Kurumlar Vergisi şampiyonu olan ve Türkiye genelinde 41. sıraya yerleşen GELİ’nin Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu dün Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ve Garnizon Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez’in tebriklerini kabul etti. 
Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu’nu makamında ziyaret eden Kaymakam Tanrıseven; “GELİ 2010, 2011, 2012 yıllarında GELİ sürekli vergisini artırmış. Buda gösteriyor ki istikrarlı bir çalışma söz konusu. Bu GELİ’nin başarısı. GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu vasıtasıytla bütün GELİ çalışanlarını tebrik ediyorum” şeklinde konuşurken, GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu’nun 2013 yılı için yaptığı değerlendirmeler dikkat çekti. 
Çıkartılan kömürün neredeyse tamamının termik santrallere temin edildiğini belirten Emiralioğlu; “Yatağan Termik Santrali tam kapasite çalıştığında günde 18 Bin ton kömüre ihtiyacı var. Bu rakam yıllık olarak düşünüldüğünden çok büyük miktarlar ortaya çıkıyor. Ancak Yatağan Termik Santrali’ndeki çalışmalar nedeniyle şu ana kadar bu rakamların çok gerisinde kaldık. 2012 yılında yakaladığımız rakamı 2013’de yakalamamız zor gibi görünüyor” dedi. 
Bilindiği üzere, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Zafer Evci, 2012 yılı kurumlar vergisi şampiyonunun Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)'ye bağlı Güney Ege Linyit İşletmesi (GELİ) olduğunu açıklamış, ayrıca GELİ’nin Türkiye genelinde de 41. sırada yer aldığını belirtmişti. 
Muğla'da kurumlar vergisi sıralamasının ilk üç sırasını kamu işletmeleri alırken, tahakkuk eden vergi oranları da, GELİ 61 milyon 816 bin 348 TL, Kemerköy Termik Santrali 10 milyon 443 bin 374 TL, Yeniköy-Yatağan Termik Santralleri A.Ş. (YEAŞ) 8 milyon 293 bin 373 TL ile ilk üç sırayı paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER