GELİ, Tarihimize De Sahip Çıkıyor

GELİ, Tarihimize De Sahip Çıkıyor

GELİ, Tarihimize De Sahip Çıkıyor

Bu günkü yazımda, GELİ'nin bir başka hizmetinden söz edeceğim.

Muğla ve yöresindeki 3x210 MW gücündeki Yatağan, 2x210 MW gücündeki Yeniköy ve 3x210 MW gücündeki Kemerköy Termik Santrallerinin yakıt ihtiyacı olan kömürleri, hiç aksaklığa meydan vermeden başarıyla üreten GELİ Müessese Müdürlüğü,nce, tarihi geçmişimize de sahip çıkılıyor.

Bundan önceki bir yazımda, merkezi Yatağan ilçesinde bulunan ve kısa adı GELİ olan, Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğü'nün, bir yandan termik santrallerin yakıt ihtiyacı olan kömürleri üretirken, ocaklardaki kömürün açığa çıkarılabilmesi için, toprak kazı çalışmaları sırasında, tahrip olan doğanın yeniden yeşil örtüsü kavuşabilmesi için gerçekleştirdiği  örnek “Ağaçlandırma Çalışmaları”dan bahsetmiştim.

Bu günkü yazımda da, GELİ'nin, bir yandan termik santrallerin yakıt ihtiyacı olan kömürleri başarıyla üretip, devlete olan vergi borcunu da eksiksiz ödeyerek, kurumlar vergisinde yıllardan beri, Muğla'da ilk sırada yer alma gibi bir onuru taşırken, tarihi geçmişimize de nasıl sahip çıktığı konusunda gösterdiği duyarlılıktan da söz etmek istiyorum.

GELİ kurumuna ait Eskihisar kömür ocağının, güneydoğusunda “Stratonikeia Antik Kenti”, kuzeybatısında da “Lagina Kutsal Alanı” yer almaktadır. Stratıonikeia Antik Kenti ile, Lagina Kutsal Alanını birbirlerine al bağlayan yer altındaki “Kutsal Yol” da, yine kömür havzasından geçmektedir.

Eskihisar kömür havzasında kömür üretimi için yapılan kazı çalışmaları sırasında ilk antik mezara, 1996 yılında Akdağ mevkiinde rastlanılmış, GELİ tarafından konuya gereken duyarlılık gösterilerek, hemen Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile temasa geçilmiştir.

Ortaya çıkan tarihi kalıntıların kültürel zenginliğimize kazandırılması için de, gereken kazı ve temizlik çalışmaları için bir protokol imzalanmıştır.

Kaz heyeti tarafından yapılan bu kazılar da, 1999 yılında tamamlanmıştır.

Bu kez yine kazı çalışmaları sırasında 2002 yılında Börükçü mevkiinde, antik mezarlara rastlanılması üzerine, 2003 tarihinde yeni bir protokol imzalanarak, kazı heyetince arkeolojik kurtarma kazılarına başlanmıştır.

Bu kazılarda da, M.Ö. 7. yüzyıla ait Roma dönemine ait 21 adet mezar ile, Helenistik dönemden Roma dönemine kadar faaliyet göstermiş iki dokuma atölyesi, iki teras duvarı ve bir adet de mermer korinth başlığı bulunmuştur.

Kazılarda ayrıca, çeşitli işlik bloklarıyla mermer sütun kaideleri de ortaya çıkarılmış ve kültürel zenginliğimize kazandırılmıştır.

Kazılarda ortaya çıkarılan taşınmaz tarihi zenginliklerimizden taşınmaz kültür varlıkları numaralanarak yerinde koruma altına alınırken, taşınabilen kültürel zenginliklerimiz, kazı evinde koruma altına alınmıştır.

GELİ Müessese müdürlüğünü yönetimini ve kömür ocakları sırasında emek harcayan tüm personelini, tarihi ve kültürel zenginliklerimizin korunması ve kültürel zenginliğimize kazandırılması için gösterdikleri duyarlılıktan dolayı içtenlikle kutlamak istiyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68