“GELİN GÖNÜLLER YAPALIM BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”

YATAĞAN MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN RAMAZAN AYI AÇIKLAMASI

“GELİN GÖNÜLLER YAPALIM BU RAMAZAN VE HER ZAMAN”
 Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız.Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir.Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman”olarak belirlenmiştir. Kişinin öncelikle kendisine karşı dürüst ve saygılı olması, insana ve mahlûkata karşı aynı doğrultuda davranış sergilemesi; anne, baba, eş, çocuk, komşu, arkadaş,engelli, mülteci ve yetim başta olmak üzere toplumun bütün katmanlarına karşı insani ve örnek yaklaşım göstermesi önem arz etmektedir.Yüce Kitabımızın model insan olarak takdim ettiği Peygamberimiz (s.a.s) affetmeyi seven, kimseyi
incitmeyen, nezaket sahibi örnek bir şahsiyettir. Nitekim, Kur’an-ı Kerim’de onun bu özelliğinden övgüyle bahsedilir: “Andolsun ki Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir”. (Ahzab, 33/21).Diğer taraftan Peygamberimiz (s.a.s) mümin şahsiyeti tanımlarken “Müslüman, kendisi ve başkaları ile iyi geçinen kişidir. Başkaları ile iyi geçinmeyen ve kendisi ile geçinilmeyen kişide hayır yoktur.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, II, 400); “Mümin canları ve malları hususunda insanların kendisinden emin oldukları kişidir.” (Tirmizî, İmân, 12) buyurarak gönül kırmanın,insanı incitmenin ona maddi ve manevi zarar vermenin olgun bir müminin tavrı olmayacağını açıkça ortaya koymaktadır. Yine Yüce Dinimiz İslam’da gerçek zenginliğin gönül zenginliği olduğu değişik vesilelerle dile getirilmiştir.

Gerçek şu ki, gönülleri fethetmenin en müessir yolu insanlara değer vermek, onlara sevgi ve saygı ile muamele etmektir. İnsanlık ne zaman ki gönül dilini kaybetti, kıskançlık, bencillik ve adavet gibi insanı değersizleştiren olgulara mahkûm oldu. Ne zaman ki paylaşma, hoşgörü ve diğerkamlık gibi değerler semamızdan çekildi gönüller kuraklaştı, vicdani duygular köreldi. Nice gönüllerin kırıldığı, onurların zedelendiği, insani değerlerin örselendiği günümüzde insanı insan kılan gönlün keşfi ve fethi için birey ve toplum olarak topyekûn gayret etmemiz gerekmektedir.

Bu itibarla İslam âlemi için Kutlu zaman dilimlerinden olan Ramazan ayında kırık gönüllerin onarılması, kardeşlik bağlarımızı ve ilişkilerimizi yeniden daha güçlü bir şekilde kurmak gayesiyle “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” teması çerçevesinde ilçemiz Müftülüğünce de çeşitli faaliyet ve proğramlar planlanmıştır.

Buna göre;
1-Ramazan’a mahsus özel vaaz ve irşat programının uygulancakatı.’’Gelin Gönüller Yapalım Bu ramazan ve Her zaman’’ konusu etraflı bir şekilde işlenecektir.
2-Karşılıklı Vaaz ve irşat hizmetlerinde bulunmak amacıyla Kavaklıdere ilçemiz ‘’Kardeş İlçe‘’olarak belirlenmiştir.
3-Yerel basında Ramazan ay’ı boyunca dini/ahlaki konularda makale yazacaklardır.
4-Ramazan ayında merkezi bir camimizde Sakal-ı şerif ziyareti yapılacaktır.
5-Konumu uygun olan camilerimizde mahyalar asılacaktır.Ana tema afiş ve yazılarla duyurulacaktır.
6-01/07/2016 Cuma günü Kadir gecesinde Merkez Aşağı camimizin sabaha kadar açık bulundurulacaktır.
7-Tüm camilerde mukabele programları düzenlenecek ve Mukabele programlarında okunan bölümlerin ihtiva ettiği önemli ayetlerin mesajları görevlilerimiz tarafından mealen cemaate aktarılacaktır.
8-Kadrolu bayan Kur’an Kursu Öğreticilerimiz tarafından bulundukları mahaldeki camilerde mukabele proğramları düzenlenecek ve dini/ahlaki konularda bayan cemaatimizi aydınlatacaklardır.
9-Ramazan ayı içinde ‘’ iyilik sofrası’’ adı altında iftar proğramı düzenlenecektir.
10-Ramazan boyunca görevlilerimizden oluşan bir komisyonla şehid aileleri,mülteciler,gaziler,huzurevi, hastane, çocuk yuvası gibi yerler ziyaret edilecektir.
11-İhtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı, fakir ve engelli kimselerle ilgilenilecektir. imkanlar ölçüsünde ihtiyaçları giderilmeye çalışılacaktır.
12- Kadir gecesinde Kur’an ziyafeti düzenlenecektir.
13-Ramazan imsakiyesi hazırlanmış olup,vatandaşlarımıza dağıtılacaktır.
14-Cami görevlilerinin, görev yerlerindeki yoksul/mülteci aileler ile varlıklı aileler arasında "Kardeş Aile" uygulaması teşvik edilecek ve başlatılacaktır.
15-"Askıda"Uygulaması teşvik edilecek ve yaygınlaştırılacaktır.
16-İmkanlar ölçüsünde mülteci misafirlerimizin yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için imkânı olan vatandaşlarımız teşvik edilecek;İftar ve sahur sofraları kurulması teşvik edilecektir.
17-2016 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 15,00 TL (Onbeş TL) olarak belirlenmiştir.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95