Gelir idaresi akıllı yazar kasalarla anlık takipte

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar 2016’da 2.5 milyon işletmede olacak. Cihazlar, işlemleri anlık Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderecek.

Gelir idaresi akıllı yazar kasalarla anlık takipte
 Hükümetin kayıt dışını önemli ölçüde önleyecek yeni nesil ödeme kaydedici cihaz için geri sayım başladı. 1 Ocak 2016 itibarıyla eski nesil yazarkasaların tümünün yeni nesil yazarkasalarla değişecek. Kayıp ve kaçakların önlenmesi amacıyla tüm ödemelerin IP tabanlı akıllı yazarkasalarla kontrol edilmesini kapsayan uygulama da 2016’da hayata geçecek. Yeni uygulamayla kredi kartı ile yapılan işlemler Gelir İdaresi tarafından uzaktan denetlenebilecek.

E-dönüşüm yılı

2.5 milyon cihazdan veriyi alıp depolanacak sistemlerinin hazır olduğunu belirten Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz, “İşletmelerin işlemlerini anlık olarak takip edebileceğiz" dedi. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile  kayıp kaçağın önemli ölçüde önüne geçileceğini ifade eden Kiraz, 2016’nın e-dönüşüm için önemli bir tarih olduğunu kaydetti. Murat Sıcakkanlı da, “Yeni yasayla birlikte kaçak vergi kontrolünün yanı sıra işletmelerin organizasyonlarındaki  teknolojik ihtiyaçları da tek bir adresten çözmeye yönelik bir anlayış geliyor” dedi.

Vera Delta'dan sektörel çözümler

Dünyada bir ilki gerçekleştirip Yazar Kasa ve POS makinesini aynı cihaz üzerinde birleştirerek VERA Delta’yı hayata geçiren, MT Bilgi Teknolojileri, sunduğu sektörel çözümlerle de fark yaratıyor. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen IP tabanlı EFT POS özellikli yazarkasa sistemleri, taşınabilir cihaz olarak yaşamı da kolaylaştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95