GELİ'YE ACİL190 KADROLU İÅžÇİ LAZIM

GELİ'YE ACİL190 KADROLU İÅžÇİ LAZIM

GELİ'YE ACİL190 KADROLU İÅžÇİ LAZIM

Maden-İş Sendikası'nın açıklamasına göre, Yatağan Termik Santrale günde 18 bin ton kömür veren GELİ Müessese Müdürlüğü'ne, acilen en az 190 kadrolu personel alımı yapılmazsa işler durma noktasına gelecek.

Her gün birkaç kişinin emekliye ayrıldığı TKİ Kurumu GELİ Müessese Müdürlüğü'nde, geçtiğimiz yıllarda Milas ve Yatağan'da 2 binin üzerinde olan personel sayısı, 1208'e düştü. GELİ'ye alınacak personel ile hem Yatağanlı gençler iş sahibi olacak, hem de kurum rahatlayarak, Termik Santrale sıkıntısız olarak kömür temin edecek. Bu konuda en büyük görev ise siyasiler düşüyor. 

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi tarafından bu konuda yapılan basın açıklaması aşağıda yer almaktadır:

“190 KİÅžİLİK İÅžGÜCÜ TALEBİ ACİLEN KARÅžILANMALIDIR!..

GELİ Müessesesi, Ülkemizde kamuya ait Linyite dayalı Termik Santrallerin yakıt ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerini beslemektedir.

Müessese olduğu 2004 yılından itibaren, Kurumlar Vergisi'nde Muğla İlinde her yıl 1. veya 2'nci olup, her yıl dönemini kârla kapatmaktadır.

Ancak kadro yetersizliği nedeniyle Müessesemiz çarkı döndürmede sona yaklaşmıştır.

Müessese Müdürlüğümüz, faaliyetlerini Yatağan'da 173 memur ve 620 işçi, Milas'ta 122 memur ve 293 işçi olmak üzere, toplam 295 memur ve 913 işçi ile yürütmektedir.

Kurumumuz TKİ ve ona bağlı GELİ Müessesemiz, enerji üretimi gibi Türkiye'nin iç ve dış güvenliği, haberleşme, sağlık ve tüm sanayi sektörlerini doğrudan ilgilendiren stratejik bir piyasada enerjinin istenildiği anda bulunmasının bir garantisidir.

Diğer yandan, piyasadaki diğer oyuncuların spekülatif amaçlı arz ve buna bağlı fiyat hareketlerinin önlenmesinde de emniyet supabıdır.

Bu öneme sahip Müessese ve buna bağlı Yeniköy Linyitleri İşletmemizde bulunan iş makineleri da, Müessesemizin kurulmasından bu yana, yaklaşık 27 yıldır kullanılmaktadır.

Kadro yetersizliğine nedeniyle, TKİ'de yaygın hale gelen hizmet alımları ve asıl işlerin alt işverenlere verilmesi ise hukuki olmadığı gibi, üretimin hem verimini ve hem de kalitesini düşürmektedir.

RERSONEL SAYISI ÇOK AZALDI

Ağustos 2011 tarihi itibariyle Yatağan iş yerimizde 613 işçinin 250'si, Milas iş yerimizde 293 işçinin 94'ü emekliliğini hak etmiş durumdadır. Son olarak Tamir Bakım Grubu'nda 47 kişi işbaşı yapmış, ancak 50 kişi de emekli olmuştur.

Sonuç olarak; sürdürülebilir bir üretim için, acil olarak vasıflı işgücüne ihtiyaç vardır. Aksi halde emeklilerin de ayrılması durumunda santraller tütmeyecektir.        

TKİ Genel Müdürlüğü'nün 2011 yılı iş programı görüşmelerinde alınan kararlar doğrultusunda Müessese Müdürlüğümüzce stratejik planda yer alan hafriyat ve üretim hedeflerine ulaşmak için mevcut durumdaki emeklilik durumlarını hiç hesaba katmadan çalışma yapılmıştır.

Buna göre Müessese merkezi için 98, Yeniköy Linyit İşletme Müdürlüğü için 92 olmak üzere, toplam 190 kişilik acil ihtiyaç olduğu tespit edilmiş ve seçimlerden önce 2011 Nisan ayı sonunda TKİ Genel Müdürlüğü'ne gönderilmiştir.

Ünvan grupları ise ağır kamyon şoförü, iş makinesi operatörü, manevracı, miracı, numuneci, iş makinesi yağcısı, barutçu, tulumbacı, kaynakçı ve düz işçi v.b. şeklindedir.

Kurumumuzun 2010 _ 2014 yılları stratejik planında yer alan hedeflere ulaşmak ve önümüzdeki yıllarda Termik Santrallere kömür sağlamada dar boğaza düşülmemesi için gerekli olan iş gücünün, 2011 yılı itibariyle mutlaka sağlanması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68