“GEZİ PARKI ETKİSİ YARATIRIZ!”

Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan ve Muğla şubeleri dün Maden-İş ve Tes-İş Yatağan şubelerini ziyaret ederek, özelleştirmeye karşı verilen mücadelede el-lerinden gelen desteği vereceklerini belirtirken, sendika şube başkanlarının Gezi Parkı Olayları'nı hatırlatarak; “Gezi Parkı konusunda tüm yurdu saran direniş iyi bir örnek. Bu özelleştirmeye karşı gösterebileceğimiz direnişin de habercisi. Yatağan'da özelleştirmeye geçit yok” ifadelerini kullanmaları dikkat çekti.

“GEZİ PARKI ETKİSİ YARATIRIZ!”
 Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şubesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi temsilcileri dün Maden-İş ve Tes-İş sendikalarını ziyaret etti.

Yatağan'da özelleştirme girişimlerine karşı verilen mücadelenin masaya yatırıldığı görüşmelere; ADD Muğla Şube Başkanı Burak Erbay ile ADD Yatağan Şube Başkanı Mahmut Ayık ve yönetim kurulu üyeleri ile aynı zamanda ADD üyesi olan ve geçtiğimiz günlerde Muğla Merkez Menteşe Belediye Başkanlığı aday adaylığını da açıklayan Hilmi Giresun katıldı.

ADD Muğla Şube Başkanı Burak Erbay görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada; “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak milli değerlerimize ve miraslarımıza sahip çıkmak en temel görevlerimizden. Muğla'nın en büyük kuruluşları olan kömür ocakları ve santraller çok önemli ancak, bu değerlerin özelleştirme planları içine dahil edilmesi kabul edilemez. ADD Muğla Şubesi olarak Yatağan'da özelleştirme girişimlerine karşı verilen mücadeleyi yakından takip ediyoruz.

Özelleştirme girişimlerini defalarca püskürten Yatağan ile gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bizde bütün gücümüzle bu direnişin içinde olacağız.

Büyük bir miting yapılarak özelleştirmeye karşı verilen mücadelenin yurt çapında duyurulması planlanıyor. Bu süreçte bizde elimizden geleni yapacağız ve mitinge hazırlanacağız. Üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız ve hakkımızı savunacağız. Sesimizi duyurmak amacıyla Muğla'da sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin katılımıyla Vatan, Cumhuriyet ve Emek Birliği'ni kurduk. Sesimizi bu kanal aracılığıyla duyurmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde önemli girişimlerimiz olacak” dedi.

Gezi Parkı Etkisine Vurgu Yaptı

Ayrıca ziyaretler sırasında konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik'in özelleştirmeye karşı verilen mücadele hakkında sarf ettiği kararlı söylemler dikkat çekti.

Gezi Parkı Olayları'nı hatırla-tan Fatih Erçelik; “İstanbul Taksim Meydanı'nda birkaç kişinin direnişiyle başlayan ve bütün yurdu saran Gezi Parkı Direnişi'ne hep beraber tanıklık ettik.

Söz konusu direniş halkın gücünü gösterdi.

Özelleştirme planlarına dahil edilen enerji ve maden işletmeleri olarak bizim de yıllardır süregelen bir mücadelemiz mevcut.

Planlı ve programlı bir direnişle Türkiye'de Gezi Parkı Direnişi etkisini yaratabileceğimizi düşünüyoruz ve bundan eminiz. Milli değerlerimizin ve yılların birikiminin önemini kavrayan her birey bu mücadeleye destek verecektir” ifadelerini kullandı.

“Yatağan'dan Geçit Yok”

ADD temsilcilerine Yatağan'da özelleştirmeye karşı verilen mücadele hakkında detaylı bilgi veren Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin'in ise Yatağan direnişinin önemine vurgu yapması dikkat çekti.

Kütahya ve Sivas'ta gerekli direnişin gösterilemediğini sözlerine ekleyen Girgin; “Özelleştirme sürecinde Kütahya'da da olduğu gibi bütün iş yerlerinde emekçi kardeşlerimize destek verdik. Ancak artık Yatağan son nokta haline geldi.

Buradan geçit yok. İş yerlerimizi bütün gücümüzle, ne pahasına olursa olsun savunacağız. Büyük bir miting yapıp ciddiyetimizi ortaya koymak hedefindeyiz. Tabi ki bu direnişte halkın desteği çok önemli. Çocuklarının bu iş yerlerinden ekmek yemeye devam etmesini isteyen herkes bu mücadeleye ortak olmalı. ADD temsilcilerine de verilen destek nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Bu işyerleri bizim veya onların değil, değerlerimize sahip çıkmanın önemini kavrayan herkesin. İşyerlerimizi özelleştirmeye kurban vermemek adına bedel ödemeye hazırız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2013, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER