Gezici Muayene İstasyonu Çiftçinin Ayağına Gitti

Traktör muayene ve trafik cezası gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasından sonra traktör sahiplerine bir kolaylık da TÜVTÜRK’ten geldi. Araç muayenesi için Yatağan’a gelen TÜVTÜRK gezici muayene istasyonu için traktör sahipleri geceden sıraya girdi.

Gezici Muayene İstasyonu Çiftçinin Ayağına Gitti
 Muayenesiz araç kalmamasının amaçlandığı uygulama için TÜVTÜRK'ün gezici muayene istasyonu, Yatağan’daki amfi tiyatroda konuşlandırıldı. Uygulamaya yoğun ilgi gösteren çiftçiler, traktörlerinin fenni muayenesini yaptırdı.

Günde 64 traktörün muayenesinin yapıldığı gezici muayene istasyonunun 2 gün boyunca Yatağan’da olacağı öğrenildi.

Uygulama kapsamında birçok traktörün fenni muayenesinin yapıldığını dile getiren Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, "İlçemizdeki traktörlerin gezici ekipler tarafından muayenelerinin yapılıyor olması çiftçilerimiz açısından olumlu karşılanmaktadır. Traktör arızaları sebebi ile meydana gelebilecek kazalar da bu muayene sonrasında asgari seviyeye inecektir. İlgilere bu olumlu tutumlarından dolayı teşekkür ediyorum'' dedi.

Biçerdöverlerin ziraat odalarına, traktörlerin ise trafiğe kayıtlı olması nedeniyle, genellikle tarım aracı olarak kullanılan traktörlerin ziraat odasına kayıtlı olmamasını mantıklı bulmadığını kaydeden Buğday, ilçedeki traktör sayısını dahi bilmemelerine rağmen, traktör şoförlerinin eğitimlerinin ziraat odalarının sorumluluğuna verildiğini söyledi. Bu çelişkili durumun çözüme kavuşması için yetkili kurumlar ile görüştüklerini kaydeden Buğday, “TÜVTÜRK gezici muayene istasyonu gün içerisinde en fazla 64 traktörü muayene edebiliyor. İstasyonun Yatağan’da olduğu iki gün içerisinde en fazla 128 traktörün muayenesi gerçekleştirilebilecek. Bu rakamın ilçemiz için yetersiz kalacağını TÜVTÜRK’e başvurarak ileteceğim ve aralık ayı içerisinde tekrar ilçemize gelmelerini talep edeceğim” şeklinde konuştu.

Son Gün 31 Aralık

Yapılan düzenlemeye göre, muayene, trafik, otoyol, köprü geçiş cezası gecikme borcu olan traktör sahiplerinin gecikme tutarları indirimli orandan hesaplanacak. Araç muayene gecikme ücreti, borç tutarının yaklaşık yedide biri oranında indirimli olarak ödenebilecek. Bir yıl gecikmiş bir traktör için, 51 liralık gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 9 lira, 2 yıl gecikmiş bir traktör için 102 lira yerine 15 lira, 4 yıl gecikme için 203 lira yerine 25 lira ödenecek. 10 yıldır muayeneye gelmeyen bir traktörün ödeyeceği gecikme cezası ise 510 lira yerine yaklaşık 62 lira olacak. Düzenleme, yürürlüğe girmesinden itibaren 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak. Trafik, otoyol ve köprü geçiş cezaları ile ilgili borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2014 olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68