Gibyeliler Muğla’da bir araya geldi

Gibyeliler Derneği, Muğla Öğretmen Evi’nde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Gibyeliler Muğla’da bir araya geldi
 Üzerinde oturdukları 850 yıllık köylerini altında bulunan kömür yataklarının kamulaştırılması sonucu bu coğrafyadan göç eden Gibyeliler’den ilimizde oturanlar bir araya geldi. Gibye’nin tarihini, coğrafyasını, örf, adet ve gelenekleri ile kültürünü gelecek kuşaklara bırakacak çalışmalar yürüten Gibyeliler Derneği mensupları, Muğla Öğretmenevi’nde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Gibye belgeselini ortaklaşa yürüttükleri Denizli Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün misafir olarak katıldığı yemekte konuşan Dernek Başkanı Sezai Gencer, misafirlere Söğüt’ü tanıttıktan sonra yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler sundu.

Daha sonra söz alan Söğüt, “Sizlerle tanışmaktan, böylesine hayırlı bir sofrada sizlerle olmaktan onur duyuyorum. Sezai Gencer, iki yıl önce belgesel çalışmaları için benden destek istediğinde, üzerimde taşıdığım akademisyen kimliğimin görev ve sorumluluğu gereği hiç düşünmeden destek vereceğimi kendisine ilettim. Yaklaşık 1 yıldır altyapı çalışmalarını birlikte sürdürmekteyiz. Ayrıca ülkemizde ve bölgemizde bu tür çalışmaların çok az olması ilimiz çevresinde böyle bir çalışmaya hiç rastlanmaması ve bu nedenle böyle bir projenin içinde olmaktan onur duyuyorum. Bu proje aynı zamanda da bölgemizde bir ilk olacak” dedi.

Sezai Gencer ise katılan herkese teşekkür ederek tekrar bir araya gelmek için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68