Gıda Zehirlenmesi ve Güneş Çarpmasına Dikkat!

Gıda Zehirlenmesi ve Güneş Çarpmasına Dikkat!

Gıda Zehirlenmesi ve Güneş Çarpmasına Dikkat!

Sıcaklıkların artması, günlerin uzaması nedeniyle; beslenme alışkanlıklarında değişimler yaşanabileceğini belirten yetkililer, yenen gıdaların, güneşe dikkat edilmemesi halinde sağlığı olumsuz etkileyebileceğine belirttiler.

Güneş çarpmalarının yanı sıra, özellikle gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklara dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlık yetkililerinin uyarıları aşağıdaki şekilde yer alıyor.

Yaz boyunca bedenimizi yorgun düşürmemek adına, az ve sık beslenmeye özen göstermek ve öğün atlamamak gerekir. Sıcaklar nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla, hafif ve su içeriği yüksek besinler sıklıkla tercih edilmelidir. Sofralardan salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyveler eksik olmamalıdır. Özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdalardan uzak durulmalıdır. Hazırlanan besinler soğutucuda muhafaza edilmeli, açıkta bekletilmemelidir. Sıcakta kısa sürede bozulan besinler zehirlenmelere neden olabilir.

Yaz aylarında artan sıcaklıkların bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceği için beslenme önem taşıyor.

Sıcak yaz aylarında besinler seçilirken, hafif ve sulu gıdaların tercih edilmesini gerekiyor.  Kızartma ve aşırı yağlı besinler yerine, taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmelidir. Ancak meyve sebzeler bol su ile yıkanmalıdır. Yaz aylarında vücut direncini arttırmak, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını sağlamak için, her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir. Ayrıca mercimek, nohut gibi besinlere sofrada yer verilmeli, fırında pişirme, ızgara ve haşlama yöntemleriyle hazırlanan besinler tercih edilmelidir.

Karpuz ve kavun, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olmakta, şeftali cilt sağlığını korumaktadır. Kiraz, vişne ve kırmızı erik gibi meyvelerin ise, içerdikler biyoaktif ögeler ile kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

Yaz aylarında su tüketiminin de ayrı bir önemi vardır. Günlük su ihtiyacı diğer mevsimlere göre fazladır. Terleme nedeni ile su ihtiyacı, yaklaşık iki katına çıkmaktadır. Bu nedenle bol su tüketilmelidir. Asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90