banner80

Girgin: “Gençlerin Önü Açılmalı”

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Yatağan Şubesi’nin 10. Olağan Genel Kurulu seçimlerinde güven tazeleyen Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Bu kurumlar birer canlı organizmadır. Organizmada hücre yenilenmesi olmazsa organizma çürümeye başlar” diyerek bir dahaki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Girgin: “Gençlerin Önü Açılmalı”
 GELİ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen seçim öncesinde, saat 09.00’da, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesinin durdurulması için 189 gün önce Yatağan Termik Santrali önünde başlatılan eylemin simgesi haline gelen direniş çadırı ziyaret edildi.

Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve genel kurulu takip etmek üzere ilçeye gelen diğer işçi sendikalarının temsilcileriyle birlikte gerçekleştirilen direniş çadırı ziyaretinde özelleştirmeler durdurulana kadar eylemin süreceği mesajı verildi.

Direniş çadırı ziyaretinin ardından heyet, genel kurulun yapılacağı salona geçerken genel kurul saat 10.00’da, Cumhuriyet Halk Partisi Muğla milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan, CHP eski Muğla milletvekilleri Ali Arslan, Fevzi Topuz, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sendika delegeleri ve üyeleri ile davetliler katıldı.

Genel kurulun açılış konuşmasını Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin yaparken gündemde olan Yatağan Termik Santrali ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine değindi. Girgin, yaptığı konuşmada; “Bizler sadece toplu sözleşmelere imza atan kurumlar değiliz. Aynı zamanda toplumsal baskı gruplarıyız, sivil toplum örgütleriyiz, toplumun vicdanıyız. Bundan dolayı da yapmamız gereken işler var. Yılda ortalama 200 milyon dolar kâr eden ve 76 milyon vatandaşın hakkı olan bu işletmeler, eğer özel sektörün elinde olmuş olsaydı, özel sektör böyle bir işletmeyi satar mıydı? Satmazdı. O zaman biz niye satıyoruz.

Yıllardır, biz özelleştirmelerin vatana ihanet olduğunu ve kamu mallarının peşkeşi olduğunu söyledik durduk.

Son zamanlarda ortaya çıkan ses kayıtları hangi kirli ittifakların yapıldığını, ne gibi kirli pazarlıkların döndüğünü, kimlerin komisyon alıp ayakkabı kutularını doldurduklarını, vahim bir şekilde gözler önüne sererek bizi haklı çıkarmıştır.

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile suçlananlar, şimdi de Yatağan da, Yeniköy 'de ve Kemerköy'de santral ve madenlerimizi satmak istemektedir. Şu bilinmelidir ki; değil enerji gibi stratejik konularda böyle bir satış yapmak, bu iktidar artık ülkeyle ilgili hiç bir karar verme ehliyetine ve yetisine sahip değildir, bundan böyle her yapacağı işlem, her atacağı adım şaibeye gebedir ve meşru değildir.

İsterseniz biraz daha detaylandırarak ve somutlaştırarak devam edelim, geçen haftalarda, internete düşen ses kayıtlarından biri de SKY TÜRK ve Akşam Gazetesi satışları ile ilgili işadamları Mehmet Cengiz ve enerji devi AKSA Holding patronu Şaban Cemil Kazancı arasında geçen görüşmedir.

Buradan, Mehmet Cengiz’in kim olduğunu söyleyeyim size hemen, Mehmet Cengiz’i internete düşen, kendisine ait olduğu iddia edilen ve ballı ihalenin sevinciyle “Millete sinkaflı küfür ettiği” telefon konuşmasından hatırlıyoruz.

AKP iktidarı döneminde diğer 3 şirket LİMAK, KOLİN ve MAPA ile birlikte enerji ihalelerinin gözdesi haline gelmiş olan Cengiz İnşaat’ın sahibidir.

Bu konsorsiyumlar aynı zamanda bizim işyerlerimize de talip durumdadırlar hatta daha önce işyerlerimizi incelemek için de gelmişlerdi hatırlayacağınız gibi. Bu ses kayıtlarından anlaşıldığı üzere, Başbakan, Mehmet Cengiz’den SKYTÜRK ile Akşam Gazetesi’ni satın almasını istemiş ve Mehmet Cengiz’i de, bunu kamuoyuna duyurduğu için fırçalamıştır. Aynı olaylar, ATV-Sabah gurubunun satın alınması konusunda da cereyan etmiş ve Başbakan bir grup işadamına bu konuda talimatlar vermiştir.

Bir Başbakan, iş adamlarına nasıl bir hakla telefon açıp medya gruplarını satın almaları talimatını verebiliyor sorusunu cevabı bu şirketlere sağlanan “İhale imtiyazlarında” gizlidir ki, bunlar hasbel kader kamuoyunun önüne gelmiş örneklerdir” dedi.

Girgin konuşmasının ikinci bölümünde ise Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi 10. Olağan Genel Kurulu’nun kendisi için son genel kurul olduğunu söyledi. Girgin, yaptığı konuşmada; “Gençlere güvenmeliyiz ve bu bayrağı devredeceğimiz, bizden daha ileriye taşıyabilecek arkadaşları şimdiden yetiştirmeliyiz. Bunun sadece sendikalarda değil, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerde de hayata geçirilmesine inanıyorum. Bu kurumlar birer canlı organizmadır. Organizmada hücre yenilemesi olmazsa bir zaman sonra organizma çürümeye başlar. Bu anlayışla yeni yönetimimizde gençlere fırsat verdik. Gençlerimizin önünü açmak için de son kez aday olduğumu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Girgin’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul’un gündeminde özelleştirme karşıtı eylemler vardı.

Akçul yaptığı konuşmada; “Ülkemiz işçi sınıfının tarihinin, sendikacılık tarihinin iz bırakan, sonraki kuşaklara mücadele ruhu veren direnişleri vardır. Sizlerin enerji işçisi kardeşlerimizle birlikte özelleştirmeye karşı verdiğiniz uzun soluklu ve kararlı mücadeleniz, şimdiden bu direnişler içinde yerini almıştır. Sizin mücadeleniz, özelleştirme konusunda işçilerin, sendikaların kabullenmişliğine ve yılgınlığına karşı kararlı bir duruş oldu. Sizin mücadeleniz sadece işçi sınıfının değil, genel olarak halkın korku duvarını yıktı. Sizin mücadeleniz aynı zamanda enerji ve maden işçilerini, aynı zamanda da memleketini sevenlerini birleştirdi” şeklinde konuştu.

Programa katılan siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından yapılan konuşmaların ardından seçim için divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Divan Başkan Yardımcılığı'na Maden-İş Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal, Maden-İş Sendikası Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Yazmanlığa Bülent Çavuşoğlu ve Servet Özkan seçildi.

Divan Kurulu’nun seçilmesinin ardından saat 13.30’da oy kullanma işlemine geçildi. Oy kullanma işlemi, saat 17.00’a kadar sürdü.

Kullanılan oyların sayılmasının ardından Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu.

Yönetim Kurulu Asil:

Şube Başkanı: Süleyman Girgin       

Şube Başkan Yrd.: Enver Asar

Şube Sekreteri            : Osman İlhan

Şube Mali Sekreteri: Volkan Ergenç

Şube Teşkilat Sekreteri: Niyazi Alkan

Yönetim Kurulu Yedek:

Tamer Dikmen

Mehmet Cengiz

Kubilay Görgen

Turgay Seven

Orhan Uçar

Denetim Kurulu Asil:

Mehmet Köroğlu

Şener Oruç

Ali Gider

Denetim Kurulu Yedek:

Deniz Yaşar

Hasan Ali Karamersin

Mustafa Tüysüz

Disiplin Kurulu Asil:

Günay Çakır

Faik Gök

Yakup Tekin

Disiplin Kurulu Yedek:

Muhammer Otçu

Dilaver Dilek

Eyüp Turgut

Üst Kurul Delegeleri

Süleyman Girgin

Osman İlhan

Halil İbrahim Uslu

Mehmet Kıvrak

Muammer Kaymak

Cengiz Özkır

Mehmet Sağlam

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 19:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yatağan li
Yatağan li - 7 yıl Önce

Süleyman girgin i koltuk sevdalısı siyasetçiler iyi dinlesin ornek alsin

SIRADAKİ HABER

banner68