Girgin: “Linyit varlıklarımız talana açılıyor”

Girgin: “Linyit varlıklarımız talana açılıyor”

Girgin: “Linyit varlıklarımız talana açılıyor”

Türkiye Maden- İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi Åžube Başkanı Süleyman Girgin, yaptığı basın açıklamasıyla 28 Haziran 2012 Perşembe günü meclisten geçen 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nı değerlendirdi.

 

 

4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nı, linyit varlıklarımız yangından mal kaçırırcasına çıkartılan torba yasa ile talana açılıyor şeklinde yorumlayan Türkiye Maden- İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžubesi Åžube Başkanı Süleyman Girgin, yaptığı basın açıklamasında; TBMM'de görüşülmekte olan Torba yasanın içine gece yarısı son anda iktidar partisi milletvekillerinin teklifi ile 2840 sayılı yasaya göre devlet eliyle işletilecek madenler kapsamında olan ve termik santrallere kömür temin eden linyit sahalarının 4046 sayılı Özelleştirme Yasası kapsamında özelleştirilmesini sağlayan bir hüküm konuldu ve TBMM'de 28 Haziran 2012 Perşembe günü kabul edilerek yasalaştı.

Bu yasa değişikliği ile özelleştirme çalışmaları süren ve 9 portföyde özelleştirileceği ilan edilen 18 adet enerji santrali ile birlikte TKİ'nin işlettiği bütün linyit sahalarının yerli ve yabancı enerji tekellerine verilmesi amaçlanıyor.

Santrallere talip olan firmalar, linyit sahalarının devletin elinde olmasını kendileri açısından bir engel olarak görüyorlardı.

Maliye ve Enerji Bakanları da enerji özelleştirmelerini ilan ederlerken linyit sahalarını da mülkiyeti ile birlikte devir edebilmek için yasal hazırlık yapacaklarını söylüyorlardı.

Bu düzenleme ile yerli yabancı firmalara verilen sözler tutularak talanın önü açılmış oldu.

Milletten aldıkları yetki ile millete ait olan milli varlıklarımızı talana açanları yine milletimizin takdirine bırakıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yasayı veto etmesini bekliyoruz.

Maden işçileri olarak açıkça ilan ediyoruz ki;

Fakirliğin, yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, işsizliğin, örgütsüzlüğün temel nedenlerinden birisi özelleştirmelerdir.

Linyit varlıklarımızın enerji santralleri ile birlikte devir süreci derhal durdurulmalıdır.

Bizler özelleştirme girişimlerine karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Vatana ait ne varsa satanlara karşı vatan savunması yapmaya devam edeceğiz.

Linyit sahalarımızı ve santrallerimizi özelleştirme sürecine ve özelleştirmecilere kurban vermeyeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68