banner80

Girgin: “Vicdanların kömürleştiği bir dönem”

Son teklif verme süresi bugün sona erecek olan Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirme sürecini değerlendiren ve bu yılki 1 Mayıs’ın diğer 1 Mayıslardan farklı bir anlam taşıdığına vurgu yapan Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Ülkeyi yönetenlerin vicdanlarının kömürleştiği bir dönemdeyiz” dedi.

Girgin: “Vicdanların kömürleştiği bir dönem”
 1 Mayıs kutlamalarının kutlama merkezlerinden biri de Yatağan olacak. Kutlamaların önemli merkezlerinden biri olacak olan Yatağan’ı önemli kılan ise 30 Nisan tarihinde sona erecek olan Yatağan Termik Santrali için son teklif verme süresi. 226 gündür Yatağan Termik Santrali önüne kurdukları direniş çadırıyla özelleştirmenin iptal edilmesi için eylem gerçekleştiren enerji ve maden işçileri, bu yılki 1 Mayıs’ın kendileri için farklı bir anlam taşıdığını söylediler.

Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmaması ile taşeronlaşma ve özelleştirmenin önüne geçilmesi için 226 gündür eylemde olduklarını ve ellerinden alınmaya çalışılan haklarının tekrardan kendilerine verileceği ana kadar eylemlerinin süreceğini belirten Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, hak arayanlara biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildiğini ve ülkeyi yönetenlerin vicdanlarının kömürleştiğini söyledi.

Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin özelleştirme ihalesini 2 milyar 671 milyon dolarla IC İçtaş’ın kazandığını hatırlatan Girgin, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin maliyetinin altıda bir fiyatına satıldığını söyledi.

Kemerköy ve Yeniköy’deki 25 yıllık kömür rezerviyle devletin kasasına 12.5 Milyar Dolarlık bir gelir gireceğinin hesaplandığını belirten Girgin, iki santrale ait kömür ocak ve santral arsaları, lojmanları ve kurumun maliyetinin çok altında satışını peşkeş çekmek olarak nitelendirdi.

Termik santral ve kömür ocaklarının tüm Türkiye’ye ait olduğunu belirten Girgin, herkesi 1 Mayıs kutlamaları için Yatağan’a davet etti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68