banner80

Girme Barajı altında kalacak olan bitki türleri korumaya alınacak

Yatağan'da yapımına başlanan Girme Barajı'nda nesli tehlike altında olan endemik bitki türleri ile ekonomik değeri yüksek türlerinin tespit edilerek su tutma öncesinde uygun habitatlara taşınması planlanıyor.

Girme Barajı altında kalacak olan bitki türleri korumaya alınacak
 Yatağan’a bağlı Bözüyük Mahallesi Girme Deresi mevkiinde yapılacak olan ve 28.882.802 TL bedelle 30 Nisan 2013 tarihinde ihalesi yapılan Girme Barajı’nın sözleşmesi D.S.İ. 21. Bölge Müdürlüğü’nde 9 Eylül 2013 Pazartesi günü imzalandı. 28.882.802 TL bedelle, HMP İletişim İnş. Enerji Taah. San ve Tic. A.Ş. + PINAR Telekomünikasyon İnş. San. Taah. ve Tic. Ltd. Şti. ortaklığı tarafından alınan Girme Barajı kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek ve temelden 71,50 m talvegten 66,50 m yüksekliğinde olacak. 9 Eylül 2013 D.S.İ. 21. Bölge Müdürlüğü’nde sözleşmesi imzalanan Girme Barajı’nın 1200 takvim gününde bitirilmesi öngörülüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında Yatağan ilçesinde yapımına başlanan Girme Barajı'nda nesli tehlike altında bulunan endemik bitki türleri ile ekonomik değeri yüksek türler, uygun habitatlara taşınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında Yatağan'da yapımına başlanan Girme Barajı'nda uzman ekip tarafından endemik türlerin tespiti için çalışmalara başlandı.

Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Kamil Uslu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülke genelinde risk altında veya ekonomik değeri bulunan bitki türlerinin baraj gövdesinin su tutması akabinde yok olabileceğini söyledi.

Uslu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü arasında yapılan ortak protokol çerçevesinde türlerin tespit edilerek su tutma öncesinde uygun habitatlara taşınması ve kurtarılması amacıyla proje hazırlandığını kaydetti.

Bu yıl içerisinde Yatağan'da yapımına başlanan Girme Barajı'nın proje kapsamına alındığını bildiren Uslu, nesli tehlike altındaki endemik bitki türleri ile ekonomik değeri yüksek türlerin uygun habitatlara taşınmasının planlandığını anlattı.

"Bu çalışma, türlerin devamlılığı ve doğa koruma faaliyetleri açısından büyük önem taşıyor" diyen Uslu, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında yapılacak çalışmalar üç safhada yürütülecek. Öncelikle baraj aynası altında kalacak türleri koordinatlarıyla tespit edeceğiz. Daha sonra bu türlerin uygun habitatlara taşınması için yöntemleri ve taşınacağı yerleri belirleyeceğiz. Arazi çalışmaları sırasında tespit edilen türlerin tohumlarının toplanmasını, bunların Türkiye Tohum Gen Bankasına gönderilerek koruma altına alınmasını sağlayacağız. Orman Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak bu tohumlardan fidanlıklarda üretilmesini ve il genelindeki uygun yerlere dikilmesini sağlayacağız."

Uslu, yürütülecek çalışmanın doğa koruma ve barajlara yönelik kamuoyundaki olumsuz tepkileri bir nevi azaltacağını dile getirdi.

Proje ile türleri nasıl koruyacaklarını ve geliştirebileceklerini insanlara aktarmak istediklerini vurgulayan Uslu, "Proje çalışmalarımız 2015 Eylül ayına kadar devam edecek. Ara toplantıları ve nihai proje aşamasını tüm paydaşlarımıza aktaracağız. Projede uzman biyolog ve orman mühendisleri çalışacak" dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68