Girme Barajı’nda çalışmalar aralıksız sürüyor

DSİ tarafından Yatağan ilçesinde inşaatı devam eden Girme Barajı’nda çalışmalar aralıksız sürerken, barajın tamamlanması sonrası milli ekonomiye 32 milyon 265 bin lira ek gelir sağlayacak.

Girme Barajı’nda çalışmalar aralıksız sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Muğla'nın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Muğla ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin bereketli topraklarından Yatağan ilçesinde Girme Barajı inşaatında çalışmaların aralıksız sürdüğünü açıklayan AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, çalışmaları devam eden Yatağan Girme Barajının tamamlanmasıyla 21 bin 510 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Tekin, temelden 71.50 metre yüksekliği sahip Girme Barajının 12.75 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizerek, barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacağını belirtti. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile milli ekonomiye yıllık 32 milyon 265 bin lira gelir artışı sağlanması ve 717 kişiye daha istihdam alanı sağlanması hedeflendiğini belirtti.

Proje maliyeti 172 milyon 810 bin TL

İş kapsamında ulaşım yolları, dolusavak, derivasyon tüneli ve batardolu imalatları tamamlandı. Çalışmalar rezarvuar alanında membran kaplama, önyüz tünelinde gövde dolgu imalat çalışmaları ile devam diyor. Tekin, Girme Barajının projesinin toplam maliyetinin ise 172 milyon 810 bin lira olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68