Girme Barajı’nda gövde sıyırma kazılarında sona yaklaşıldı

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Aydın, Denizli ve Muğla illerindeki inşaatlarda incelemelerde bulundu

Girme Barajı’nda gövde sıyırma kazılarında sona yaklaşıldı
 DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Aydın, Denizli ve Muğla illerindeki inşaatlarda incelemelerde bulundu. Teknik geziye Özel Kalem Müdürü Hilmi Kıymık, 21. Bölge Müdürü Dr. Murat Alp ve Bölge Müdürlüğü Heyeti eşlik etmiştir

Aydınlar Akbaş Barajı

Denizli ilinin 37 km doğusunda Çaykavuştu deresi üzerinde inşa edilen Aydınlar Akbaş Barajını ziyaret eden DSİ Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Diniz, arazide yapılan çalışmaları yerinde inceledi. İncelemeler sonrasında brifing alan Genel Müdür, 2016 yılında baraj inşaatının tamamlanarak milli ekonomiye kazandırılması talimatını verdi.

Aydınlar Akbaş tamamlandığında depolanacak 21,80 milyon m³ su ile Honaz Ovasında ihracata yönelik üzüm yetiştirilen 7 bin 900 dekar mümbit alana sulama suyu sağlanacak. Bunun yanında Denizli ilinin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere yılda 8,76 milyon m³ memba kalitesinde içme suyu temin edilecek. Ayrıca iletim tünelinin sonunda yer alan 2,5 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 6,80 milyon kWh enerji üretilecek. 

Nazilli İsabeyli Göleti

Temelden yüksekliği 42 m olan, SSB dolgu tipindeki gölet inşaatında kalan son 19 metrelik gövde dolgu imalatı çalışmaları hızla devam ediyor. Gölet inşaatı tamamlandığında bin 950 dekar alanın sulanması sağlanacaktır. İnşaatın fiziki gerçekleşmesi % 81 mertebesinde olup maliyeti 14 milyon lira.

Yatağan Girme Barajı

Yatağan ilçesinin 8 km kuzeyinde Girme Deresi üzerinde yer alan Girme Barajı 71,5 m yüksekliğinde olup kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve 1,157 milyon m³ dolgu hacminde. Baraj inşaatı tamamlandığında depolanacak olan 12,75 milyon m³ su ile Girme Ovası’nda 21 bin 510 dekar zirai alanın sulanması sağlanacaktır. Baraj inşaatında incelemelerde bulunan ve baraj inşaatının seyri hakkında brifing alan Genel Müdür, inşaatın bir an önce tamamlanarak faydaya dönüşmesi hususunda talimat verdi.

Gökbel Barajı

Gökbel Barajı, Çine ilçesinin 9 km güneyinde, Çine çayı üzerinde ve Çine Adnan Menderes Barajı’nın 5 km mansabında yer alıyor. Temelden yüksekliği 62,5 m olan ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipinde ve 450 bin 000 m³ dolgu hacmindeki barajda fiziki gerçekleşme % 50 mertebesinde. 

Çine Adnan Menderes Barajı ile enregre çalışacak bütüncül bir proje olan Gökbel Barajı inşaatı tamamlandığında depolanacak olan su ile Çine ve Koçarlı Bağarası ovalarında  210 690 dekar mümbit alanın sulanması sağlanacak, 5,6 MW kurulu gücündeki santral ile yılda 24,54 milyon KWh enerji üretilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68